Zaměstnanecké benefity jako stravenky nebudeme dotovat, avizuje Kalousek
13. 6. 2010 – 21:35 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Středopravicová koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných hodlá zrušit státní dotace pro zaměstnanecké benefity.
Konec dotovaných stravenek nebo režijních jízdenek ohlásil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek v nedělním rozhovoru pro časopis Týden.
"Daňové zvýhodnění benefitů je nesystémové, nespravedlivé a žádný ministr financí by s ním neměl souhlasit. S tímto názorem souhlasí i mí budoucí koaliční partneři. Již jsme o tom mluvili. Takže pevně doufám, že se to brzy změní," řekl Kalousek.
O zrušení daňových výhod pro zaměstnanecké bonusy se pokoušela již vláda Mirka Topolánka, v níž byl Kalousek ministrem financí. Proti návrhu se však postavili někteří podnikatelé z okruhu ODS. Média dokonce zveřejnila smlouvu, kterou měl uzavřít podnikatel z okolí Marka Dalíka s firmou Sodexo Pass.
<%Anketa156%>
Za tři miliony korun se měl dotyčný zasadit o to, aby zvýhodnění benefitů bylo zachováno. Proti rušení výhod se postavili i přeběhlíci, o které se Topolánkova vláda opírala, bývalí poslanci za ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka, připomíná Týden.
Kalouskovi se loni vyšší zdanění benefitů sice nakonec podařilo prosadit, levice ovšem využila hrozeb železničářů, kteří se připravovali na stávku, a zdanění benefitů v rámci legislativní nouze v březnu opět zrušila.
Normu vetoval Senát a prezident, ovšem poslanci ČSSD, KSČM, KDU-ČSL jejich veto přehlasovali. Kalousek poukazuje na to, že v současnosti existuje zhruba stovka zaměstnaneckých výhod. Kromě režijních jízdenek, dotací na stravování jde také například o příspěvky na rekreaci či bydlení v ubytovnách.
Exministr financí prosazuje, aby se daň z přidané hodnoty u zaměstnaneckých výhod určovala z tržní ceny, a nikoli z ceny snížené. Tím by se zdanění benefitů zvýšilo, což by vedlo i k růstu jejich finální ceny. "Já nejsem proti zaměstnaneckým benefitům, které jsou čistě dvoustranným vztahem mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Ale v okamžiku, kdy je vymáháno, aby tyto benefity byly daňově zvýhodněny, už to není dohoda dvou, ale ti dva si ruku v ruce chtějí hrábnout do veřejných rozpočtů, aby na ně dva musel přispívat daňový poplatník. A v tom je můj názor neměnný," doplnil v rozhovoru pro magazín Kalousek.
Místopředseda TOP 09 přitom avizuje, že do diskuse o těchto krocích a dalších reformách hodlá zapojit odbory. "Odbory jsou důležitý partner a bylo by nesmyslné říct při sepisování vládního programu, že vyhlašujeme válku odborům. My s nimi chceme jednat. I s opozicí. Budeme je přesvědčovat, ale to neznamená, že máme právo uhnout z kroků, které zajistí zemi stabilitu," řekl v rozhovoru Kalousek.
-Mediafax
Kam dál?
- Podle čeho vybíráme svého zaměstnavatele? Stabilita firmy vede!