Zákoník práce: Jaké změny má přinést velká novela?
22. 3. 2011 – 21:10 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo rozsáhlý návrh novely zákoníku práce, která má nabýt účinnosti 1. ledna 2012. Přinášíme přehled toho nejdůležitějšího, co by se v novele mělo objevit.
Zkušební doba
Prodlouží se délka zkušební doby pro vedoucí pracovníky z dosavadních až 3 měsíců až na 6 měsíců. Novinkou rovněž bude zvláštní omezení zkušební doby u pracovních poměrů na dobu určitou. Zkušební doba u nich bude moci trvat maximálně polovinu sjednané doby. Bude-li uzavřen např. pracovní poměr na 4 měsíce, nesmí zkušební doba přesáhnout 2 měsíce.
Dohoda o provedení práce
Maximální povolený rozsah (objem práce na) dohodu o provedení práce má být zvýšen ze 150 na 300 hodin na jeden kalendářní rok u jednoho zaměstnavatele (Vzory smluv: Dohoda o provedení práce).
Pracovní smlouvy na dobu určitou
Pracovní smlouvy na dobu určitou bude možné i nadále uzavírat na 2 roky; opakované prodlužování pracovního poměru v této době bude přípustné jen dvakrát.
Výpověď
Změnit se mají také výpovědní důvody a zjednodušit procedura jejich uplatnění. Zaměstnavatel se bude moci rychleji rozloučit se zaměstnanci, kteří porušují své pracovní povinnosti (povinnosti stanovené právními předpisy vztahujícími se k výkonu jejich práce). Zaměstnavatel sice bude i nadále povinen zaměstnance na možnost výpovědi upozornit, ale nebude je muset vyzývat k odstranění nedostatků v jejich práci a dávat jim přiměřenou lhůtu k jejich odstranění.
Nově bude moci zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď také pro porušení léčebného režimu v době pracovní neschopnosti, nebude-li se zaměstnanec uznaný práce neschopným v době prvních 21 kalendářních dnů zdržovat v určeném místě pobytu a dodržovat dobu povolených vycházek.
Výpověď nebo okamžité porušení pracovního poměru již také nebude nutno projednávat s odborovou organizací.
Články k tématu "Výpověď": Výpověď z pracovního poměru - na co máte právo? , Výpověd v práci dobře zvažte, jinak přijdete o velkou část podpory , I zaměstnavatel musí při výpovědi dodržovat pravidla – zaměstnanci by neměli podcenit svá práva
Odstupné
Zaměstnancům, kteří dostanou výpověď od zaměstnavatele z tzv. organizačních důvodů (protože se zaměstnavatel nebo jeho část ruší či přemísťuje, nebo se zaměstnanec stane nadbytečným v důsledku organizačního opatření zaměstnavatele) nebo rozváží z těchto důvodů pracovní poměr dohodou, má být v budoucnu vypláceno odstupné podle délky jejich zaměstnání. Už tedy nebude předepsána jednotná minimální výše – nejméně trojnásobek průměrného výdělku. Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v ust. § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, má od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru nově příslušet odstupné ve výši nejméně
a) jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,
b) dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,
c) trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky.
Články k tématu "Výpověď": Propuštěný zaměstnanec musí v některých případech vrátit odstupné - proč? , Odstupné při výpovědi bude podle počtu odpracovaných let
Přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli
Novela také umožní dočasné přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli. Podmínkou bude souhlas zaměstnance a to, že podmínky přiděleného zaměstnance nesmí být horší než pracovní podmínky srovnatelných zaměstnanců uživatele.
Mzda a práce přesčas
V rozsahu maximálně 150 hodin za kalendářní rok by mělo být možno sjednat mzdu již s přihlédnutím k případné práci přesčas se všemi zaměstnanci, s vedoucími zaměstnanci pak až v rozsahu 416 hodin za rok (resp. 52 týdnů).
- Richard W. Fetter | Více na Profit.cz
Může vás zajímat:
- Zákoník práce - 262/2006 Sb.
- Vše na téma práce