Platí vám zaměstnavatel část peněz bokem? Nedivte se nízkému důchodu!

9. 8. 2011 – 22:42 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Platí vám zaměstnavatel část peněz bokem? Nedivte se nízkému důchodu!
Mzda načerno může důchod snížit o tisíce korun, Foto:Radka Malcová | zdroj: NašePeníze.cz

ČSSZ se setkává s případy, kdy se někteří lidé, pobírající takzvanou černou mzdu, pozastavují nad výší důchodu. Ten potom považují za neúměrně nízký. Celý problém se odvíjí od zaměstnavatele, který zaměstnanci vyplácí pouze minimální mzdu a zbytek dorovnává tzv. na ruku.

Tak se zaměstnavatel vyhýbá odvodu vyššího pojistného. ČSSZ pak následně u těchto lidí zaznamenává nižší mzdy.

Lidé, kterým je vypočten důchod, se při osobní návštěvě ČSSZ podivují, proč je jejich důchod neúměrně nízký vzhledem k jejich minulým výdělkům. Často odmítají sdělit upřesňující údaje, především název zaměstnavatele či skutečné příjmy. Převažuje jejich strach z trestní odpovědnosti a také z reakcí bývalých zaměstnavatelů. Proč tedy na tzv. černou mzdu přistupovali? Odpověď bývá dost často totožná: "Nenapadlo mě, že černá mzda má vliv na výši mého důchodu. Pokud bychom na tento způsob odměňování nepřistoupil, nedostal bych žádnou práci." Přitom je zcela zřejmé, že výše důchodu vždy závisí nejen na celkové době pojištění, ale i na výši dosažených příjmů.

TIP:Práce na černo bude pokutována až 100 tisíci korunami

Důchod se skládá ze základní výměry, která nyní činí 2 230 Kč měsíčně, a procentní výměry. Za každý rok pojištění náleží 1,5 % výpočtového základu. Pro stanovení výpočtového základu je třeba znát osobní vyměřovací základ. Ten tvoří měsíční průměr ročních příjmů, dosažených v rozhodném období (zpravidla od roku 1986 do kalendářního roku, který předcházející roku, kdy se důchod přiznává). Vyměřovací základ je vždy navýšený o koeficienty, které se stanovují pro každý kalendářní rok na základě vládním nařízením vyhlášeného průměrného příjmu všech pojištěnců za jednotlivé kalendářní roky.

Následující dva příklady dokládají, jaký dopad má tzv. černá mzda na výši invalidního důchodu:

Příklad č. 1: Muž, narozený 13. 9. 1982, je od 1. 7. 2011 invalidní pro invaliditu třetího stupně. Získal celkem 46 let pojištění (včetně dopočtené doby). Od nástupu do zaměstnání v roce 2000 mu byla měsíčně zúčtovávána jen minimální mzda, dostával však tzv. černou mzdu 5 000 Kč měsíčně. Výpočtový základ pro stanovení výše invalidního důchodu činí 8 874 Kč. Výše procentní výměry invalidního důchodu činí 69 % z uvedené částky, tj. 6 124 Kč. Invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně tohoto muže včetně základní výměry činí 8 354 Kč měsíčně.

Příklad č. 2: Stejnému muži jako v příkladu č. 1 nebyla vyplácena část odměny za práci "načerno", ale celá částka ve výši minimální mzdy navýšené o 5 000 Kč byla zúčtována. Výpočtový základ pro stanovení výše invalidního důchodu v takovém případě činí 15 326 Kč a procentní výměra důchodu 8 486 Kč. Invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně včetně základní výměry v tomto případě činí 10 716 Kč.

Černá mzda tak pro poživatele invalidního důchodu uvedeného v příkladu č. 1 znamená o 2 362 Kč nižší důchod, než kdyby mu zaměstnavatel celou mzdu vyplácel řádným způsobem.

Může vás zajímat:

- Kalkulačka: Spočítejte si kdy půjdete do penze a jaký budete mít důchod podle reformy

- Návod: Jak žádat o důchod?

- Průměrný příjem průměrný důchod nezaručí!

Kurzy

Kurzovní lístek: 27.12.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,240
USD 24,060 24,220
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články