Zrušme stavební spoření. Jan Švejnar vymyslel jak
11. 6. 2010 – 0:07 | Stavební spoření | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Bez stavebního spoření by se rozpočtový deficit snížil o osm procent. Tato podpora je zdánlivě nezrušitelná, Jan Švejnar však vymyslel, jak to udělat.
Vláda se bude muset poprat s deficitem státního rozpočtu. Nejdůležitější přitom bude schopnost škrtat ve výdajích. Podle zkušeností z evropských zemí je totiž fiskální konsolidace spočívající především v redukci výdajů účinnější než pouhé zvyšování daní.
„Ekonomicky racionálnějším principem je snižovat prioritně ty výdaje, které jsou zbytečné a neefektivní,“ tvrdí ekonom Jan Švejnar. Příkladem je stavební spoření.
TIP: Spořící kalkulačka - kolik naspoříte?
Jeho podpora bude letos stát poplatníky asi 13,5 miliardy korun, tedy přes osm procent rozpočtového deficitu. Stavební spoření se státní podporou je výmyslem z devadesátých let. Deklarovaným cílem bylo zpřístupnění úvěrů na bydlení a podpora víceletého spoření jako takového. Není ale jasné, zda se tyto efekty aspoň zpočátku dostavily, a dnes již podpora stavebního spoření působí kontraproduktivně. Kvůli překlenovacím úvěrům část státních peněz nejenže nedotuje dlouhodobé spoření, ale podporuje jeho pravý opak – nabádá k zadlužování. Ze sociálního pohledu je pak pozoruhodné, že hlavním příjemcem podpory jsou domácnosti s vyššími a nejvyššími příjmy.
Věčná výzva pro politiky
Pro politiky je stavební spoření věčnou výzvou. Když se musí šetřit, kde jinde začít, než u položky, která je z ekonomického a sociálního hlediska přinejmenším zbytečná. Na druhé straně politici nakonec vždy zjistí, že podporu zrušit nelze. Vždy se vzedme vlna odporu stavebních spořitelen i jejich relativně bohatých a vlivných klientů. To ovšem není jediná překážka. Podle některých právníků není možné krátit příspěvek u starých smluv. Jakmile se začne projednávat zákon o zkrácení podpory alespoň u nových smluv, do spořitelen se přihrnou tisíce lidí. Všichni si chtějí založit stavební spoření s dosavadní podporou a tak stát co nejvíce „podojit“.
Politici to zkusili v roce 2003. Došlo ke snížení podpory z 25 procent na 15 procent a k omezení její maximální roční výše ze 4500 na 3000 korun, a to u nových smluv uzavřených od roku 2004. Výsledkem v krátkodobém horizontu bylo, že výdaje ze státního rozpočtu vzrostly.
„Podporu stavebního spoření je třeba zrušit nebo snížit způsobem, který maximálně omezí jednorázovou vlnu nových smluv,“ konstatuje Švejnar. A nabízí řešení: snižovat ji postupně podle data uzavření smlouvy.
-Petr Korbel, Více na Profit.cz
Kam dál?
- Stavební spoření: Jde přerušit?
- Podpora bydlení a stavebního spoření ve volebních programech