Zkáza bankovních poboček: Pokladny mizí a Češi berou útokem bankomaty

2. 4. 2025 – 12:40 | Domácí | Štěpán Bárta | Diskuze:

Zkáza bankovních poboček: Pokladny mizí a Češi berou útokem bankomaty
zdroj: AI DALL-e

Zájem o klasické přepážky klesá každým rokem a banky ruší hotovostní služby. Proč lidé dávají přednost strojům a jak na to finanční domy reagují? Čtěte dál a dozvíte se, jak se peněžní ústavy připravují na éru bezhotovostního bankovnictví.

Hotovostní platební styk v Česku nevymřel, ale lidé si čím dál častěji vybírají bankovky z bankomatu nebo rovnou platí kartou. Přestože někteří klienti, zejména starší generace, oceňují pocit bezpečí osobního jednání s pokladními, trend je jasný: zájem o výběry a vklady přímo u přepážek drasticky klesá, a to dlouhodobě. Banky proto šetří a mění své pobočky na „bezhotovostní“.

Podle mluvčího České spořitelny Lukáše Kropíka už tři roky v řadě klesá počet hotovostních transakcí přibližně o deset procent ročně. Když připočítáme nárůst digitalizace a rozmach bankomatů, je jasné, proč banky hledají cesty, jak minimalizovat nákladné pokladny. Jen za posledních pět let se počet vkladů a výběrů na pobočkách České spořitelny snížil o neuvěřitelných třicet procent. „Hlavním důvodem je ochabující zájem o tyto služby,“ potvrzuje Kropík.

Podobnou zkušenost má i ČSOB a Komerční banka (KB). Zatímco ČSOB stále pozoruje mírný pokles zájmu o fyzické přepážky, KB potvrzuje, že lidé nadále chtějí mít možnost vybrat nebo vložit hotovost i u bankéře – jenže v menší míře než dřív. Kdykoli jde o větší obnos, který do bankomatu nevložíte (nebo z něj nevyberete), přichází ke slovu „starý dobrý“ pokladní pult.

Nejde jen o úsporu nákladů, ale i o přizpůsobení se modernímu chování klientů. Zatímco pokladny se ruší nebo jim klesá počet dní v týdnu, kdy mají otevřeno, bankomaty a vkladomaty naopak rostou jako houby po dešti. Všechny velké banky se shodují, že popularita strojů na výběr a vklad hotovosti raketově stoupá. Česká spořitelna hlásí téměř dvojnásobný nárůst vkladů do bankomatů za posledních pět let.

Ani starší lidé nezůstávají s hotovostí čistě na bankovních pobočkách. Mnoho z nich využívá České pošty, která nabízí úkony s bankovkami a mincemi. Navíc i část mladších generací si k přepážce najde cestu – hlavně když jde o větší balík peněz nebo potřebu konkrétní struktury mincí.

Jak se zdá, „bezhotovostní pobočky“ se brzy stanou novým standardem. Kdo bude chtít u pokladny vybrat objemnou hotovost, pravděpodobně se musí připravit na menší počet otevřených poboček nebo omezenou otevírací dobu pokladen. Banky míří vstříc budoucnosti, kde běžné transakce „zařídí“ automat a živého bankéře navštívíme jen ve výjimečných případech.

Zdroje:

Nejnovější články