Zájemci o hypotéku sází na jistotu, banky také
17. 3. 2008 – 4:00 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Nejen růst úrokových sazeb, ale i změny v bankovních metodikách změnily rozhodování klientů při volbě hypotečních parametrů: poptávka po tříletých fixacích výrazně poklesla ve prospěch fixací pětiletých. Banky přichází s novou taktikou: chtějí si klienta udržet co nejdéle.
Kvalitní byty v ceně pod 40 tisíc Kč za m2 v Praze postupně zmizí
Chtěli byste úvěr? Zaplaťte a zapomeňte
Průměrný dlužník v bankovním registru má 2,5 úvěru
Zrušení státního příspěvku stavebního spoření je nebezpečné
V loňském roce poskytly banky hypotéky v hodnotě 142,3 mld. korun
Růst úrokových sazeb během loňského roku značně zamíchal s preferencemi délek fixačních období. Zatímco loni na jaře bylo více jak 40% všech nových hypoték fixováno na tři roky a pětiletou fixaci volil jen každý čtvrtý, za poslední měsíce došlo k zásadnímu obratu. „Hovoříme-li o celém trhu, pak pětiletou fixaci úrokové sazby volí zhruba 55% nových žadatelů o hypotéku. Za Hyposervis mohu konstatovat, že u hypoték na nové byty v developerských projektech je toto číslo ještě vyšší, přesahuje 60%,“ říká Michal Kára, člen představenstva společnosti Hyposervis a.s.
Nejsou to však jen vyšší úrokové sazby, které přiměly nové klienty zafixovat výši úrokové sazby na delší období. „Mnoho bankovních domů sjednotilo výše úrokových sazeb v rámci jednoleté až pětileté fixace. Lidé už tedy nejsou motivováni nižší úrokovou sazbou, aby zvolili fixaci kratší. Navíc banky si tak klienta udrží déle, nehrozí jeho brzký odchod ke konkurenční bance,“ vysvětluje Michal Kára. Novou politiku bank „udržet si klienta co nejdéle“ potvrzuje i fakt, že některé bankovní domy nabízí u jednoletých fixací vyšší úrokovou sazbu než u fixací například tříletých.
Nárůst zájmu o delší fixační období potvrzují i další hypoteční makléři. „U našich klientů jednoznačně dominuje fixace pětiletá, zvýšil se zájem i o delší fixace, například desetileté,“ říká Petra Horáková Krištofová, manažerka Asociace hypotečních makléřů, a pokračuje: „Lidé mají obavu z dalšího růstu úrokových sazeb a také jsou možná trochu pohodlní. Nechtějí za rok či za tři podstupovat další hypoteční martýrium, navíc s rizikem, že jim banka nabídne vyšší úrokovou sazbu,“ říká Petra Horáková Krištofová.