Za poplatky u lékařů se vybrala již více miliarda korun
23. 4. 2008 – 3:00 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Regulační poplatky ve zdravotnictví, které byly zavedeny na začátku letošního roku, fungují a splňují svůj primární účel, tedy zamezení plýtvání a nadužívání zdravotnických služeb uvádí Ministerstvo zdravotnictví.
Za různé poplatky platí tříčlenná rodina více než 10,5 tisíc ročně
Vyhněte se poplatku za pobyt v nemocnici
Velmi dobře funguje i roční ochranný limit, který má za úkol chránit zejména chronicky nemocné před nadměrnou kumulací doplatků za léky a některých regulačních poplatků. Vyplnila se tak slova ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, který se svým týmem reformu zdravotnictví připravuje.
Tyto závěry vyplývají z předběžných dat získaných z výběrového šetření na vzorku 2 miliónů pojištěnců z celé České republiky, které si nechalo vypracovat Ministerstvo zdravotnictví ČR. V rámci sledovaného vzorku překročilo v průběhu ledna ochranný limit již několik lidí, 98 % doplatků a poplatků započítaných do jejich limitů tvořily doplatky za léky. V celé České republice již pojišťovny na konci prvního čtvrtletí registrují zhruba 200 pojištěnců, kteří až dosud dosáhli nebo se přiblížili hranici 5tisícového ochranného limitu! „Věřím, že si lidé konečně uvědomí, že reformu děláme pro ně a jak je vidět z těchto prvních čísel přináší již první ovoce – limit skutečně funguje a chrání pacienty před nadměrnými náklady na péči a léky,“ říká ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.
Zdravotnická zařízení, lékaři a lékárníci vybrali na regulačních poplatcích během letošního prvního kvartálu odhadem více než jednu miliardu korun. Nejvíce na poplatcích zaplatila ekonomicky aktivní skupina pojištěnců, a to přes polovinu. Senioři zaplatili na regulačních poplatcích o 70 procent méně, ale průměrná výše poplatků na všechny pojištěnce v obou kategoriích i v kategorii dětí byla stejná – přibližně 33 korun. Každý, kdo navštívil během ledna lékaře, byl si vyzvednout v lékárně léky nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely na recept nebo byl hospitalizován, uhradil v průměru regulační poplatky ve výši 90 korun. Pro porovnání, v roce 2007 čerpal takovýto pojištěnec každý měsíc zdravotní služby hrazené z veřejného zdravotního pojištění ve výší 2.500 korun. „Jak je patrné z těchto předběžných čísel, regulační poplatky nejsou takovou ekonomickou zátěží, jak nám podsouvají některé mýty kolující ve společnosti. Domnívám se, že zaplatit měsíčně necelých sto korun za své zdraví je nic oproti tomu, kolik například zaplatí lidé každý měsíc za dopravu,“ dodává ministr Julínek.
Hlavním důvodem zavedení regulačních poplatků bylo zamezení plýtvání a nadužívání zdravotnických služeb. Jak ukazují předběžná data z průzkumu, poklesl v prvním čtvrtletí 2008 oproti stejnému období loňského roku počet návštěv u ambulantních specialistů o 28 procent a počet hospitalizací v nemocnicích.
Výrazně poklesl počet receptů a to o 40 procent a klesly také celkové náklady z veřejného zdravotního pojištění na léky a to o 20 procent, což odhadem představuje jenom za první čtvrtletí úsporu 1,75 miliardy korun! Tyto peníze mají k dispozici pojišťovny a mohou je využít k podpoře moderní nákladné a život zachraňující léčby.
Ilustrační foto: sxc.hu