Za evropské peníze by se měly realizovat jen kvalitní projekty
20. 11. 2007 – 10:14 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Měli bychom usilovat o to, abychom vyčerpali všechny prostředky, které nám Evropská unie nabízí, i za cenu, že některé projekty nebudou mít hlavu a patu?
Dvě třetiny představitelů samospráv a státní správy, kteří odpovídali v průzkumu STEM jsou pro to, abychom za evropské peníze pořídili jen skutečně kvalitní projekty. Téměř tři pětiny respondentů průzkumu si však myslí, že podmínky pro čerpání fondů a pravidla kontroly jsou nastavena tak přísně, že to mnohé zájemce předem odradí.
Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného pro Ministerstvo pro místní rozvoj ČR ve dnech 26. 10. – 7. 11. 2007. Respondenty byli představitelé samospráv a stát ní správy z celé ČR. Na otázky odpovědělo celkem 366 respondentů, přičemž rozhodujícím podílem byli zastoupeni ti, kteří budou zřejmě nejčastějšími a finančně nejsilnějšími žadateli – zástupci obcí s rozšířenou působností (160 respondentů).
Měli bychom usilovat o to, abychom vyčerpali všechny prostředky, které nám Evropská unie nabízí, i za cenu, že některé projekty nebudou mít hlavu a patu? S tímto názorem se většina respondentů šetření provedeného mezi zástupci samospráv a státní správy neztotožnila. Pro byla třetina (34 %), proti dvě třetiny (66 %). Názor, že bychom se měli soustředit na opravdu kvalitní projekty a za tu cenu i třeba část peněz vrátit, převažuje ve všech skupinách obcí, jak podle stupně samosprávy, tak podle velikosti sídla, i když míra odpovědnosti s velikostí obce a úrovní jejího postavení mírně roste.
Jestliže bychom měli mít šanci využít prostředky z fondů, musí se sejít dostatek projektů. Větší část dotázaných (58 %) se však domnívá, že část potenciálních žadatelů odradí příliš přísná pravidla, která na výběr projektů, čerpání prostředků a jejich kontrolu nasadila Evropská unie. Myslí si to hlavně představitelé obcí a menších měst, pouze mezi zástupci městských částí a obecně velkých měst nad 20 000 obyvatel převažuje mínění, že tak přísná pravidla Evropská unie uplatňovat musí, aby byla výrazně ztížena možnost, že prostředky z evropských fondů budou nějakým způsobem zneužity.
Za zmínku stojí, že v názoru na přísnost pravidel pro čerpání a kontrolu projektů financovaných z evropských fondů se vůbec neliší ti respondenti, kteří v uplynulém období prostředky z nějakého fond u čerpali, od lidí, kteří žádnou vlastní zkušenost s pravidly pro využívání peněz z evropských fondů dosud nemají. Neliší se ani názory respondentů, kteří mají zkušenosti s nějakou poradenskou firmou, od těch, kteří jejích služeb dosud nevyužili.
Účinnost oněch „přísných“ kontrolních mechanismů vůči možné korupci respondenti průzkum u příliš posoudit nedovedli. Hlasy pro (kontrolní mechanismy jsou nastaveny tak, že možnost korupce při čerpání prostředků ze strukturálních fondů bude výrazně omezena) a proti jsou prakticky vyrovnané, podíl jednoznačných stanovisek velmi malý. Větší důvěru v účinnost kontrolních mechanismů mají zástupci větších měst, což je zřejmě průvodním jevem jejich celkově optimističtějšího pohledu na čerpání evropských fondů u nás.