Vyplatí se domácí výroba prostředků na nádobí, než je kupovat?
2. 10. 2018 – 0:00 | Bydlení | red | Diskuze:
Na internetu lze najít mnoho návodů k domácí přípravě prostředku na mytí nádobí. Kolegové z belgické spotřebitelské organizace Test-Achats vybrali nejúčinnější z nich a srovnali jej s koupenými výrobky.
Začali vyhledáním různých receptů, pokračovali nákupem surovin v hobby obchodech, drogeriích a supermarketech, vyrobili vlastní produkty, přidali trochu octa jako leštidlo a vše otestovali za stejných podmínek na stejném nádobí se stejným stupněm a druhem znečištění jako produkty koupené.
Nejlepší domácí mycí prostředek podle testu sestává z 35 % uhličitanu sodného, 35 % citronové kyseliny, 25 % peruhličitanu sodného a 5 % hydrogenuhličitanu sodného neboli jedlé sody. Není sice nejúčinnější, ale v testu bylo lepších jen pět hotově koupených výrobků. Velmi se osvědčil při mytí připáleného mléka a zabarvení z čaje, kávy nebo rajčatové šťávy, nejspíše díky odbarvujícímu účinku peruhličitanu sodného, který k internetovému receptu přidali experti organizace. Nádobí schlo dokonale a beze stop vodního kamene. Náročnější bylo zbavit se stop po vejcích, masu a škrobu. Na ty dobře zabírají enzymy obsažené v kupovaných produktech.
Domácí recept tedy není ideální ke každodennímu použití, ale pomůže, když je myčka občas plná sklenic a hrnků nebo méně znečištěného nádobí. Je podstatně ekologičtější než kupované přípravky, které mohou obsahovat složky znečišťující životní prostředí jako polykarboxyláty nebo fosfáty k změkčení vody, octan zinečnatý a sulfát zinku jako konzervanty a limonen jako aroma. Zůstanou-li stopy vlastnoručně vyrobených prostředků na nádobí, nikomu to neuškodí, protože jsou všechny suroviny „jedlé“. Ovšem až na peruhličitan sodný, který se však velmi snadno rozpustí a spláchne během mytí. V koupených prostředcích bývá přítomen také.
Velkou výhodou domácích směsí je jejich cena. Srovnání ukázalo, že umyjí nádobí osmkrát levněji než koupené produkty na mytí nádobí.