Výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů se budou snižovat
21. 4. 2010 – 11:42 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Senátoři ve středu odsouhlasili vládní návrh zákona, který umožní Energetickému regulačnímu úřadu snížení výkupní ceny energie z obnovitelných zdrojů, klesne-li doba návratnosti vstupních investic pod jedenáct let.
Návrh reaguje na prudký pokles cen fotovoltaických panelů.
"Výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů se mohou snižovat maximálně o pět procent ročně. Tato novela dává Energetickému regulačnímu úřadu možnost snížit libovolně výkupní cenu, pokud by nastal prudký pokles vstupních nákladů do fotovoltaiky. Nebudou se tak znevýhodňovat jiné zdroje energie z obnovitelných zdrojů," vysvětlil již dříve podstatu novely poslanec Martin Bursík (SZ).
Prudký pokles cen solárních panelů i spojených investičních nákladů v současné době způsobuje, že doba návratnosti investice je u fotovoltaiky podstatně kratší než u ostatních obnovitelných zdrojů. V současné době se pohybuje kolem osmi až deseti let a dále klesá.
"Současně je nezbytné vzít v úvahu, že absolutní výše výkupní ceny u tohoto typu obnovitelného zdroje několikanásobně převyšuje výkupní ceny u ostatních obnovitelných zdrojů energie, takže podpora, která se promítá do konečné ceny elektřiny, významně zatěžuje konečné spotřebitele," uvedla pro agenturu Mediafax tisková mluvčí Energetického regulačního úřadu Jarmila Lehnerová.
<%Anketa127%>
Výkupní cena elektřiny má zachovat návratnost investice do patnácti let
Výkupní cena elektřiny bude stanovována tak, aby byla zachována návratnost investice v horizontu patnácti let. Ustanovení o možnosti maximálního snížení cen o pět procent v zákoně zůstává, ale přibyla formulace, z níž plyne, že toto ustanovení nebude použito v případě, že doba návratnosti investice klesne pod jedenáct let. Pokud doba návratnosti klesne pod tuto hranici, je podle novely zákona možné výkupní cenu snížit, aby návratnost investice zůstala zachována a aby nevznikala nerovnost mezi fotovoltaikou a ostatními obnovitelnými zdroji.
Náklady na solární elektrárny prudce klesly
"Důvodem pro změnu v zákoně je vlastně fenomenální zlevnění solární energetiky. Náklady na sluneční elektrárny se jenom během letošního roku propadly o dalších dvacet procent. Zákon velmi dobře motivuje k inovacím a snižování nákladů, jenom je potřeba výkupní ceny v některých případech upravit, aby odpovídaly trendu. Vládní návrh je celkem rozumný. České solární elektrárny už teď snižují exhalace o množství, které odpovídá výfukovým plynům ze 48 tisíc aut," řekl Mediafaxu energetik Martin Sedlák z Hnutí Duha.
Česká fotovoltaická průmyslová asociace změnu pravidel vítá. "Nyní považujeme za důležité stanovit jasná pravidla pro výpočet návratnosti Energetickým regulačním úřadem, aby všichni investoři přesně věděli, jaké podmínky lze v následujících letech očekávat a mohli své projekty s dostatečným předstihem plánovat," uvedl předseda představenstva asociace Jaromír Řehák. V této situaci považuje Řehák za důležité, aby ČEPS a distributoři neblokovali připojování dalších obnovitelných zdrojů do sítě.
Schválení novely přivítala mluvčí energetického gigantu ČEZ Eva Nováková. "Věříme, že Energetický regulační úřad využije své kompetence a sníží výkupní ceny elektřiny ze solárních elektráren nejméně na úroveň výkupních cen v Německu, tedy na polovinu stávajícího stavu. Jedině to může omezit dramatický dopad solárního boomu na růst cen elektřiny, ohrožující rozpočty českých domácností i konkurenceschopnost podniků," uvedla Nováková.
- (Mediafax) -
Kam dál?
- Solární energie: Prodejte svou střechu na burze
- ČSSD slibuje nižší ceny elektřiny, díky slibovaným krokům je však zvýší