V následujích dvou letech se nám bude dařit zhruba stejně jako letos
1. 11. 2007 – 4:00 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Ministerstvo financí včera zvěřejnilo makroekonomickou predikaci. Ta předpokládá, že by se obyvatelům Eropských zemí a hlavně České republiky mělo dařit zhruba stejně jako v letošním roce.
Ekonomika ve třetím čtvvrtletí generovala víc pracovních míst
Schválená reforma pomohla České republikce k lepšímu hodnocení
Veřejnost očekává, že schválení reformy bude mít negativní dopad
Se schválením reformy veřejných financí je spokojeno 30 procent občanů
Česká ekonomika je a bude mezi mlýnskými kameny
Reforma snižuje výhodnost hypoték, životního pojištění a penzijního připojištění
Daňová reforma zruší společné zdanění manželů
Růst v eurozóně, který v roce 2006 dosáhl nejvyšších hodnot od roku 2000, by se měl v letech 2008 a 2009 stabilizovat okolo 2,4 %. Stejně tak i Ceny ropy Brent by se v horizontu predikce měly udržet zhruba na současné úrovni mezi 70 až 75 USD za barel. Právě ropa je komodita, která má zásadní vliv na světovou i lokální ekonomiku. .=
Hospodaření vládního sektoru je od poloviny devadesátých let deficit ní. Hlavní příčinou jsou dlouhodobě neudržitelné výdajové tendence. Nejvyšších deficitů bylo dosaženo v letech 2001 – 2003 vlivem dobíhajících nákladů transformačního procesu, nákladů na stabilizaci bankovního sektoru a výdajů spojených s přípravami na vstup do EU . V následujících letech tyto tři významné faktory postupně odeznívaly.
Do snížení deficitu vládního sektoru v letech 2004 – 2006 se promítala zejména příznivá fáze ekonomického cyklu. Strukturální deficit podle současných odhadů vývoje produkční mezery a daňových elasticit narůstal. Nepodařilo se zbrzdit růstové tendence ve výdajích vládního sektoru.
Struktura výdajů zůstává bez zásadnějších změn a nadále je charakteristická vysokým podílem sociálních mandatorních výdajů. V roce 2007 jsou výdaje vládního sektoru navíc zatíženy nově přijatými zákon y a rostou tak výrazně rychleji než příjmy . Velmi výhodná makroekonomická situace zatím nebyla využita ke konsolidaci veřejných financí ve středně a dlouhodobém horizontu. Veřejné finance tak navzdory ekonomickému vzestupu nevykazují tendenci ke snižování deficitu.
Z těchto důvodů byl přijat souhrn reformních opatření v oblasti daní, sociálních transferů a zdravotnictví . Snaha o poměrně ambiciózní snížení vládního deficitu v roce 2008 představuje v krátkodobém horizontu negativní efekt. Ve střednědobém horizontu se spíše předpokládá, že převáží pozitivní efekty, které přispějí ke zvýšení potenciálního růstu české ekonomiky.