V Česku jsou vyšší platy, ale méně kvalifikovaných lidí, než v Maďarsku a na Slovensku
12. 1. 2011 – 0:24 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Mzdy zaměstnanců a vedoucích pracovníků v mezinárodních podnicích v Česku vzrostly vloni meziročně o 7,4 procenta. Vyplývá to ze studie, kterou v úterý vydala Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK).
Studie dokládá, že loni platy v českých podnicích se zahraniční majetkovou účastí rostly pomaleji než v roce 2008, kdy stouply o 8,2 procenta, i než v roce 2009 (o sedm procent). Přesto byly vyšší než ve srovnávaném Maďarsku a Slovensku.
To platí zejména u vrcholových manažerů a vedoucích pracovníků. U odborných pracovníků a kvalifikovaných dělníků byly platy jen nepatrně vyšší nebo srovnatelné.
TIP: Aktuální nabídky práce
Rozdíly v odměňování jsou dány také kvalifikací a velikostí podniku, konstatuje se ve studii. Čím vyšší vzdělání, tím vyšší mzda. Druh činnosti se na výši odměny příliš neprojevuje. Platí také, že odměny manažerů jsou tím vyšší, čím větší je podnik nebo jeho zahraniční mateřská společnost. Vlivným faktorem je také umístění společnosti. „Například v Praze se mzdy pohybují 15 procent nad celostátním průměrem, následují střední a západní Čechy,“ popisuje studie.
Z průzkumu, kterého se zúčastnilo 58 společností různých velikostí a z různých oborů a které dohromady zaměstnávají 10 tisíc lidí, rovněž vyplynulo srovnání odměn podle odvětví. Nejvyšší průměrné mzdy jsou vypláceny v chemickém a farmaceutickém průmyslu. Kromě toho značně, o více než devět procent, vzrostly platy i v energetice, informačních technologiích, logistice a letecké dopravě.
Studie zjišťovala také dostupnost kvalifikovaných pracovních sil. Ta byla v ČR hodnocena jako uspokojivá, ale zaostávala za Slovenskem a Maďarskem.
Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) je se zhruba 570 členy největší bilaterální zahraniční hospodářskou komorou v České republice.
-Jan Ferenc,MED
Kam dál?
- Firmy budou letos více nabírat zaměstnance, jaká místa jsou volná?
- Práce je málo, přibylo další procento nezaměstnaných
- Výpověd v práci dobře zvažte, jinak přijdete o velkou část podpory
- Propuštěný zaměstnanec musí v některých případech vrátit odstupné - proč?