Umí Češi investovat? Švýcaři jim začali měřit úspěšnost
30. 5. 2018 – 16:51 | Investice | Martin Slapnička | Diskuze:
Nový Index českého investora (CII750) od společnosti Swiss Life Select průběžně sleduje průměrnou výnosnost českých investičních fondů. Investiční fondy v posledních třech letech vydělaly českým investorům 7,3 %. V letošním roce se zatím výnos pohybuje kolem nuly.
Český fondový investor od začátku letošního roku vydělal ze svých zainvestovaných prostředků průměrně 0,05 % jejich hodnoty. Za poslední tři roky je pak v zisku 7,3 %. Aktuální slabá výkonnost odráží vývoj globálního kapitálového trhu, zejména dluhopisů, jejichž ceny klesají v souvislosti s růstem úrokových sazeb. Nejvíce se tak na průběžném výsledku podepsaly investice do dluhopisových fondů, které průměru poklesly 0,53 %. Naopak vydělat mohli Češi na akciových fondech, od začátku roku v průměru 0,94 %.
Ukazuje to zcela nový Index českého investora (CII750), který dnes společně představily poradenská společnost Swiss Life Select a agentura Thomson Reuters. Index průběžně sleduje výkonnost 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu.
Podle Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT) mají české domácnosti, podniky a instituce celkem zainvestováno téměř 1,4 bilionu korun. Investiční fondy spravují zhruba třetinu těchto prostředků v objemu téměř 480 miliard korun.
Vývoj Indexu českého investora (CII750) za 1Q roku 2018
Zdroj: CII750, Swiss Life Select a Thomson Reuters
„Aktuální nízká výkonnost indexu je dána vysokou váhou dluhopisových fondů. Ty ztrácí v souvislosti s růstem výnosů dluhopisů ať už v USA, Německu nebo Česku. Jen český desetiletý dluhopis se z výnosu 1,37 procent na začátku roku dostal na aktuálních 1,95 procent. To má přímý negativní dopad na ceny dluhopisů a výnosnost dluhopisových fondů. Akcie se naopak zotavily z únorových propadů a všechny hlavní světové indexy již jsou v plusu a rostou. Největší hrozbou jsou nadále geopolitická témata v čele s „obchodními válkami“ amerického prezidenta Trumpa. I po zbytek roku tak očekáváme vyšší kolísání cen akcií, než na které jsme byli zvyklí v posledních letech,“ říká Jan Macek, produktový manažer poradenské společnosti Swiss Life Select.
Nejoblíbenější jsou smíšené fondy
Jak by konkrétně vypadalo portfolio průměrného českého investora podle nového indexu CII750, který sleduje a váží data i výsledky na 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu? Typický Čech by měl většinu investic ve smíšených (45 %) a dluhopisových fondech (30 %). Relativně větší zastoupení mají v jeho portfoliu také akciové fondy (24 %), naopak téměř nevyužívá fondů peněžního trhu (1 %).
„Náš index CII750 ukazuje, že téměř 72 procent investic je denominovaných v české koruně, zbylých 28 procent v cizích měnách. Nejvíce investic je v kategorii smíšených konzervativních a dluhopisových fondů v české koruně, následují je fondy světových akcií,“ říká Jan Macek.
Nejvyšší (ale zároveň i nejnižší) zhodnocení od začátku roku přinesly Čechům fondy akciové. Vůbec nejvyšší výnos zaznamenal fond Franklin Technology USD, který investuje do akcií společností technologického sektoru, převážně v USA. V korunovém vyjádření přinesl výnos 15,4 %. Naopak nejnižší výnos přinesl fond HSBC GIF Indian Equity USD, investující do akcií indických společností, který v korunovém vyjádření ztratil 9,5 %.
10 největších fondů na českém kapitálovém trhu a jejich výnosnost
Zdroj: CII750, Swiss Life Select a Thomson Reuters
CII750 sleduje průměrnou výnosnost českých investičních fondů
Index českého investora (CII750) je jediným indexem sledujícím oblast kolektivního investování, který se zaměřuje na Českou republiku. Průběžně přináší informaci o výkonnosti investic průměrného českého investora. Index je vypočítáván od 1. 1. 2018, kdy byla jeho referenční hodnota nastavena na úroveň 100.
„Se zvyšující se důvěrou českých investorů v kapitálový trh a zvyšující se nabídkou roste i potřeba měřit výkonnost investičních nástrojů. Zatímco v případě akciových trhů existují běžně dostupné a používané indexy jako Dow Jones (USA), DAX (Německo), pro lokální trh nic podobného není. Index CII750 pomůže drobnému investorovi udělat si obrázek o průměrné výkonnosti běžně používaných fondů na českém fondovém trhu a případně je porovnat s investiční nabídkou banky, investiční společnosti nebo finančního poradce,“ popisuje přínos indexu Jan Macek.
Index sestavují analytici společnosti Swiss Life Select ve spolupráci se společností Thomson Reuters za použití informací ze 750 fondů kolektivního investování, které jsou dnes pro českého investora na domácím trhu běžně dostupné. Při jeho výpočtu odborníci sledují nejen výnosnost fondů, ale i jejich váhy v celkovém investičním portfoliu v České republice.
„Jsme rádi, že společnost Swiss Life Select využívá pro nový index CII750 profesionální data a analýzy naší společnosti. Věřím, že si najde svoje místo mezi běžně používanými ukazateli jako jsou akciové indexy, ukazatele míry inflace nebo tempa růstu HDP české ekonomiky,“ dodává Jan Kubík, ředitel Thomson Reuters pro Českou republiku a Slovensko.
Index českého investora je unikátní služba, která investičním profesionálům dlouhodobě na trhu chyběla. Využívat jej budou například poradci společnosti Swiss Life Select nebo investiční profesionálové, kteří využívají datových služeb společnosti Thomson Reuters.
Běžní čeští investoři mohou průběžně sledovat výkonnost zhodnocení investičního portfolia i na internetových stránkách www.cii750.cz.
Na webových stránkách jsou dostupné podrobné informace o složení indexu dle typu aktiv, regionální rozložení, pozice v indexu a mnohé další ukazatele.