Ukrajina na hranici bankrotu?

26. 2. 2014 – 21:09 | Zahraniční | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ukrajina na hranici bankrotu?
Situaci na Ukrajině momentálně nejvíce zhoršuje její rozpolcenost, kdy západní část země je orientována spíše proevropsky a východní část jde na ruku svému východnímu sousedovi, Rusku. EU sice vyvíjí snahy namířené na finanční pomoc, i v tomto případě ale | zdroj: NašePeníze.cz

Situace v Ukrajině se na první pohled v posledních dnech zklidnila. Znesvářené strany se sice dohodly na vratkém příměří, ale země má jiný problém. Bez peněz zvenčí je země prakticky odsouzena k bankrotu, který by mohl mít neblahé důsledky jak na Evropu, tak i na Rusko. A lidé berou banky útokem.

Není žádným překvapením, že země, která si prošla vlnou protestů, jež vyústily až v násilný konflikt s desítkami mrtvých, na tom není nijak optimisticky. Politická nejistota, v níž se boje z náměstí přesunuly na politické kolbiště, nenahrává rychlému vyřešení situace v zemi. Státní pokladnice je podle všeho prázdná a země se obává, že nebude schopna platit svá závazky, přičemž podle prvních odhadů bude země potřebovat pomoc ve výši 35 miliard dolarů. Podle zkušeností z minulosti těch peněz bude potřeba mnohem více, ale to dnes není na pořadu dne.

Rozpolcenost země vše zhoršuje

Situaci na Ukrajině momentálně nejvíce zhoršuje její rozpolcenost, kdy západní část země je orientována spíše proevropsky a východní část jde na ruku svému východnímu sousedovi, Rusku. EU sice vyvíjí snahy namířené na finanční pomoc, i v tomto případě ale naráží na neochotu Ruska, které tuto možnost nevítá s otevřenou náručí a vyčkává, jak se vyvine politická situace.

Většina peněz, resp. bohatství a velkých společností leží ve východní části země, což snahu EU nijak neulehčuje. Východní část země čile obchoduje se svým východním sousedem, což jí pomáhá v rychlejším rozvoji, průmysl je zde rozvinutější, ruština je zde mnohem rozšířenější než na východě země a dokonce i HDP na hlavu je zde mnohem vyšší, než ve východní části země. Není se tak čemu divit, že tato část země „fandí“ Rusku a s Evropou nechce mít mnoho společného. Země je navíc tlačena ze strany Ruska prostřednictvím nerostných surovin, jako jsou ropa a plyn, přičemž polovinu spotřeby země tvoří právě ruské zdroje.

Východní část země si zase slibuje zlepšení situace v zemi právě díky pomoci ze strany Evropské Unie, která nemá problém s půjčováním peněz zemím, které se octly na pokraji krachu. Regiony na východě země nemají tolik prospěchu z obchodování s Ruskem a obracejí svůj zájem spíše západním směrem. Díky této rozpolcenosti země je očekávání rychlého a konstruktivního řešení příliš optimistické a může znamenat problémy jak v Rusku, tak i v Evropě.

Že rychlému vyřešení situace nevěří ani samotní Ukrajinci, je jasné na první pohled, a dokazuje to velký „run na banky“. Ve dnech od 18. do 20. února lidé vybrali z bank 30 miliard hřiven, což je 7 % celkového objemu vkladů v zemi. Výběry hotovosti pokračují neustále, zejména na východě země, přičemž lidé mění peníze do jiných měn, nebo nakupují potraviny apod. Hodnota měny rychle klesá, což je na jednu stranu dobře a je to jednou z podmínek pro pomoc zvenčí, rychlý a výrazný propad hodnoty hřivny však může způsobovat problémy ekonomice.

- Daniel Kuchta | Více na Investujeme.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.11.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 24,380 24,560
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články