Účastnické penzijní fondy většinou střadatelům prodělaly
5. 3. 2018 – 0:00 | Penze | Martin Slapnička | Diskuze:

16 z celkem 27 účastnických fondů se v roce 2017 nepodařilo svou výkonností porazit inflaci, která dosáhla v průměru 2,5 procenta. Vyplývá to z údajů Asociace penzijních společností poskytnutých.
Nejvyššího zhodnocení dosáhly fondy dynamické, které si díky investicím převážně do akcií připsaly nejčastěji od pěti do devíti procent. Některým dynamickým fondům se podařilo dosáhnout i dvouciferného zhodnocení. Vyvážené fondy, kde je vyšší podíl dluhopisů, měly zhodnocení nižší, přesto většina těchto fondů inflaci překonala. Konzervativní fondy vesměs vykázaly záporné zhodnocení.
Doporučujeme přečíst:
- Které penzijní spoření se vyplatí? Rozdíly jsou veliké!
- Vyplatí se ještě stavební spoření? Inflace roste, zhodnocení klesalo
„Zhodnocení dynamických fondů příznivě ovlivnil celosvětový růst cen akcií, kdy hlavní americké akciové indexy dosáhly na historická maxima. Rovněž pražská burza zaznamenala oživení růstu cen,“ řekl ČTK manažer společnosti Chytrý Honza Jiří Pospíšil. Příznivý ekonomický vývoj přinutil podle něj některé centrální banky, aby zvýšily úrokové sazby, což se promítlo do poklesu cen dluhopisů a zároveň do výkonnosti konzervativních penzijních fondů.
„Čtvrté čtvrtletí podtrhlo trend, který jsme pozorovali už od začátku roku 2017. Trh penzijního spoření roste, lidé mu věří a smlouvy se uzavírají nejrychlejším tempem od roku 2013, kdy jsme produkt zaváděli. Ukazuje se, že možnost investovat naspořené peníze do dynamičtějších fondů nese výsledky, které původní penzijní připojištění nemůže mít,“ uvedl prezident asociace Aleš Poklop.