U lékařů průměrně utratíme zdravotním pojišťovnám 21 tisíc korun ročně
5. 10. 2012 – 15:51 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
V Česku existují tři hlavní zdroje financování zdravotní péče, a to zdravotní pojišťovny (veřejné zdravotní pojištění), veřejné rozpočty (státní rozpočet, místní rozpočty) a domácnosti. Největší podíl na financování mají zdravotní pojišťovny, které pokrývají zhruba tři čtvrtiny veškerých zdravotnických výdajů.
V loňském roce činily výdaje veřejného zdravotního pojištění na jednoho Čecha 21 155 korun, což je o 1,3 procenta více než o rok dříve. Náklady systému vyčíslila ministerstva zdravotnictví a financí na 219,89 miliardy korun, informoval v pátek Ústav zdravotnických informací a statik (ÚZIS ČR).
"Úhrady zdravotního pojištění představovaly cca 78 procenta celkových výdajů na zdravotnictví v minulém roce. Průměrný počet pojištěnců veřejného zdravotního pojištění v roce 2010 byl 10 394 131 osob, z toho bylo u Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) evidováno asi 60,4 procenta," uvádí oficiální zpráva Ústavu zdravotnických informací a statistik.
Náklady na zlepšení zdravotní péče z jiných než základních fondů zdravotního pojištění činily vloni téměř 745 milionů korun. Ústavní péče jako největší položka "spotřebovala" 51,4 procenta celkových nákladů na zdravotní péči, což bylo v hodnotovém vyjádření zhruba 113,03 miliardy korun.
Za hodnocené období se výdaje zdravotních pojišťoven na zdravotní péči podle informací ÚZIS ČR zvýšily o 21,2 procenta. Ze sledovaných segmentů péče nejrychleji stouply náklady na ambulantní péči praktických lékařů, a to o 50 procent do roku 2011 proti 2007. Dalším oblastí s progresivním nárůstem byla rehabilitační péče (o 47,4 procenta) a péče ambulantních specialistů včetně gynekologů, kde za stejné období úřady zaznamenaly zvýšení o 36,8 procenta.
Jan Soukup | MED