Test: Mnoho sušenek z ČR by v jiné zemi zakázali, třeba i hořické trubičky

7. 1. 2014 – 20:03 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Test: Mnoho sušenek z ČR by v jiné zemi zakázali, třeba i hořické trubičky
Laboratoř zjistila, že deset z 27 testovaných oplatek a trubiček obsahuje tuk s tak vysokým podílem škodlivých transmastných kyselin, že by se v zemích s přísnější legislativou nesměly prodávat. Foto:SXC, Text:MED, dTest | zdroj: NašePeníze.cz

Kakaová, oříšková, čokoládová nebo mléčná. Náplň oplatek bývá různá, vždy v ní však převažují tuky. Jaké mají složení z hlediska vlivu na naše zdraví? Laboratoř zjistila, že deset z 27 testovaných oplatek a trubiček obsahuje tuk s tak vysokým podílem škodlivých transmastných kyselin, že by se v zemích s přísnější legislativou nesměly prodávat. V tuku většiny výrobků navíc převládaly problémové nasycené mastné kyseliny.

Spotřebitelský časopis dTest zjistil, že plněné oplatky a hořické trubičky z českých obchodů obsahují tuky s nepříznivým vlivem na lidské zdraví.

Více než třetina testovaných výrobků měla v náplni tuk s tak vysokým obsahem transmastných kyselin, že by se v pěti evropských státech nesměly prodávat. Plněné oplatky a hořické trubičky patří k oblíbeným dětským pamlskům a nepohrdnou jimi ani dospělí.

Je však dobré vědět, že třetinu hmotnosti těchto potravin tvoří tuk. V aktuálním testu se spotřebitelský časopis dTest zaměřil na kvalitu použitého tuku v náplních těchto výrobků. Laboratorní analýzy ukázaly, že deset z 27 testovaných oplatek a trubiček obsahovalo tuk, který se pro vysoký podíl škodlivých transmastných kyselin nesmí v zemích s přísnější legislativou při výrobě potravin používat. V tuku většiny výrobků navíc převládaly rovněž zdravotně problémové nasycené mastné kyseliny.

Lékaři před transmastnými tuky v potravinách varují kvůli nepříznivým dopadům na zdraví. Patří k nim zejména kornatění tepen, růst hladiny LDL (zlého) cholesterolu v krvi a riziko cukrovky druhého stupně. Evropská unie ani Česko obsah transmastných kyselin v tucích nereguluje, ale evropské státy s přísnějšími zákony pro ně již stanovily limity. Zákaz prodeje potravin, které obsahují tuk s více než dvěma procenty transmastných kyselin, platí v Dánsku, Rakousku, Švédsku, Švýcarsku a na Islandu.

"Tomuto zahraničnímu limitu by nevyhovělo pět z deseti testovaných výrobků s označením hořické trubičky, protože měly v tuku od tří do takřka deseti procent transmastných kyselin. Nejvyšší podíl transmastných kyselin v použitém tuku, a to 9,9 procenta, měly Hořické trubičky smetanové od výrobce STRIX Hořice s.r.o.," uvedl šéfredaktor dTestu Daniel Pavlis. Trasmastné kyseliny v množství převyšujícím dvě procenta v použitém tuku mělo i pět ze 17 testovaných plněných oplatek obvodově máčených. Z tohoto hlediska byly v testu nejhůře hodnoceny oplatky Katy s lískooříškovou náplní v tmavé polevě vyrobené pro Kaufland ČR Praha, které v tuku měly takřka 5,8 procenta transmastných kyselin.

Nepříliš povzbudivé výsledky přinesla analýza tuků na nasycené mastné kyseliny, které také škodí cévám. Obsah nasycených mastných kyselin v tuku testovaných hořických trubiček se pohyboval od 46 do 54 procent, v plněných oplatkách jejich zastoupení činilo od 41 do 64 procent. Světová zdravotnická organizace nabádá, aby příjem nasycených mastných kyselin za den nepřekročil 20 gramů. Toto množství bychom však překročili konzumací sto gramů většiny testovaných výrobků.

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.11.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,230 25,310
USD 24,240 24,360
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články