Test ledových čajů: Po čaji téměř ani památky
3. 8. 2014 – 21:29 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Ledový čaj vyzývá k povzbuzujícímu osvěžení. Zatímco o jeho ledovost se musíte postarat sami, „čajovost“ populárního nápoje je otázkou, na jejíž zodpovězení někdy nestačí ani číst etikety. Redaktoři časopisu dTest nakoupili černé i zelené ledové čaje s příchutí citrónu či limetky a podívali se na ně prostřednictvím citlivé laboratorní techniky i očima konzumentů. Hledali pochopitelně čaj, podívali se na obsah cukru, a také věnovali pozornost barvivům, konzervantům či umělým sladidlům.
Kolik toho mají ledové čaje společného s čajem, který si sami uvaříte a vychladíte? Není výhodnější a lepší si oblíbené letní osvěžení připravit vlastními silami? To jsou otázky, na něž jsme v testu hledali odpověď. Můžeme již na začátku prozradit, že výsledky nejsou nijak oslnivé, mezi jednotlivými výrobky jsou dramatické rozdíly a téměř polovina z jednadvaceti testovaných viděla čaj snad jen z jedoucího rychlíku.
Čaj nepijeme jen kvůli jeho lahodné chuti, ale také kvůli nejrůznějším látkám v něm obsaženým. Pro čaj jsou charakteristické látky ze skupiny alkaloidů, z nichž nejvýznamnější je kofein. Čaj dále obsahuje i alkaloidy theobromin a theofylin a látky ze skupiny polyfenolů. Ty v lidském těle fungují jako takzvané antioxidanty, jimž se připisují pozitivní zdravotní účinky v oblasti prevence kardiovaskulárních chorob nebo některých druhů rakoviny. V laboratoři pak slouží jako spolehlivé ukazatele pravosti čaje.
Spotřebitel nadaný zdravým rozumem by i při určité skepsi předpokládal, že čaj, stejný jako si připravíte doma, bude tvořit alespoň polovinu toho, co se nazývá ledový čaj. Zbytek budiž citrusová šťáva, cukr, případně jiné složky. Při pohledu na výsledky je to však předpoklad z říše iluzí. "Pouze u jediného z testovaných, mimochodem zeleného čaje, jsme mohli konstatovat, že obsahuje více čajového nálevu než vody" uvádí zpráva dTest.
Čaj, který si uvaříte doma, si můžete osladit dle libosti a chuti. Ovšem jak ukázaly zkoušky zaměřené na obsah cukru, testované čaje obsahovaly průměrně 64 gramů cukru v litru, tedy více než dvanáct pětigramových kostek, což představuje téměř 2,5 kostky na šálek.