Téměř třetina HDP v Evropě jde na sociální dávky. Česko je na tom dobře!
13. 12. 2017 – 9:25 | Naše peníze | red | Diskuze:
Skoro třetinu HDP dávají evropské státy každoročně na sociální systém. Nejvíce vynakládají na sociální dávky Francie, Dánsko a Finsko. Na opačném konci jsou pak Rumunsko a pobaltské státy. Největší díl připadá na penze a nemocenské.
V roce 2015 vydávaly státy Evropské unie na sociální dávky 29 % hrubého domácího produktu (HDP). Oproti stavu v roce 2010 se výdaje zvýšily jen nepatrně, o 2 setiny procenta, oznámil Eurostat, statistický úřad Evropské unie. Náklady se ale napříč členskými státy výrazně lišily.
Nejvíce na sociální systém dávala Francie (34 %) následovaná Dánskem a Finskem (32 %), Belgií, Nizozemskem, Rakouskem a Itálií, které dávky vyšly na 30 % hrubého domácího produktu.
Na opačném konci pak bylo Rumunsko a Lotyšsko (15 %), Litva a Estonsko (16 %), Irsko (17 %), Malta, Bulharsko a Slovensko (18 %) a deváté nejnižší výdaje na sociální systém, 19 % HDP, měla Česká republika.
Největší díl evropské státy dávají na důchody, skoro polovinu z celkových nákladů na sociální systém (45,2 %). Nejvíce stojí vyplácení důchodů Řeky, kteří na penze dávají přes 65 % celkových nákladů sociálního systému. Není tak divu, že přepočítání penzí bylo jedním ze slibů, které řecká vláda učinila ve snaze získat další půjčku Mezinárodního měnového fondu.
Podíl HDP v Česku vynaloženého na sociální systém, klesá. Zatímco v roce 2010 to bylo 20,1 %, v roce 2014 pak 19,7 % a v roce 2015 už 19,1 %. S tím, jak se v posledních letech daří české ekonomice a klesá nezaměstnanost, zatímco růst důchodů tak výrazný nebyl, se dá předpokládat, že podíl bude ještě klesat. I tak každoročně vyjde sociální stát rozpočet na více než 800 miliard korun.
Česko už v roce 2015 vynikalo tím, že na podporu v nezaměstnanosti dávalo jen 2,7 % celkových nákladů na sociální systém. Průměr EU je přitom 4,8 % a Belgie nebo Irsko dávají přes 10 %. Tři procenta českých výdajů na sociální systém pak padají na příspěvky na bydlení.
Tabulka: Výdaje na sociální systém v EU