Stavební spoření, spořicí účet, podílový fond. Jak spořit dětem?

25. 2. 2020 – 10:33 | Spoření | red | Diskuze:

Stavební spoření, spořicí účet, podílový fond. Jak spořit dětem?
Stavební spoření je neefektivní způsob spoření. | zdroj: freeimages.com

Stavební spoření je konzervativní finanční produkt se státní podporou, proto je oblíbený i jako spoření pro děti. Možností, jak připravit dítěti lepší start do života a ulehčit mu ve finančních záležitostech je však víc.

K založení stavebka stačí jen rodný list dítěte, takže je možné smlouvu uzavřít již pár dní po narození. Stavební spoření může založit dítěti i prarodič, ale podepsat ji musí zákonný zástupce. Děda, či babička mohou dítěti pak na účet posílat peníze, ale přístup do správy účtu má právě jen rodič.

Peníze ze stavebka po ukončení spoření patří dítěti. Pokud chce rodič peníze využít třeba na rekonstrukci stávajícího bydlení, musí o souhlas požádat opatrovnický soud. V případě, že by měl být nezletilému dítěti poskytnut úvěr ze stavebního spoření, musí být vždy schválen soudem. Ten musí posoudit, zda je to v zájmu dítěte. Pokud soud tento úvěr schválí, dítě se stává spoludlužníkem spolu se svými rodiči.

„V případě, že chce někdo z rodičů ukončit stavební spoření po uplynutí šestileté vázací lhůty, musí se na tom shodnout všichni zákonní zástupci, nebo nechat výpověď posoudit opatrovnickým soudem. Složitější jednání se stavební spořitelnou, než je běžné u dospělých, čeká rodiče i ve chvíli, kdy se rozhodnou pro svého potomka využít jeden z benefitů stavebka, tedy úvěr na bytové potřeby,“ upřesňuje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Stavební spoření má tu výhodu, že klient získává státní podporu. Maximální podpora činí dva tisíce korun ročně a získáte jí tehdy, když budete měsíčně spořit nejlépe 1 700 korun nebo tak zvaně na konci roku nakrmíte stavebko 20 tisíci korunami. Myslete ale na poplatky, které má každá stavební spořitelna nastaveny jinak.

Než spořit do polštáře, je lepší vybrat pro dětské spoření jiný finanční produkt. „Rozhodně platí, že než mít peníze schované v matraci je výhodnější založit si stavební spoření a své finanční prostředky tak lépe zhodnotit. Na stavebním spoření je vyšší úročení než na běžných účtech. Proto je lepší peníze na stavebko poslat hned na začátku roku, aby se úročily co nejdéle. Pokud totiž budete spořit pravidelně, na konci roku získáte na úrocích víc, než když vložíte prostředky v prosinci,“ uzavírá Jiří Šedivý.

Jak spořit na budoucnost?

Další možností, jak připravit svému dítěti alespoň nějaký finanční polštář do budoucna je spořicí účet. Spořicích produktů pro děti je mnoho a nabízí je skoro každá banka. Jedná se o velmi konzervativní produkt, jehož úroky ale nepokryjí ani inflaci. Výhodou však je, že spořicí účet se dá vypovědět takřka ihned, takže peníze je možné mít na účtu nejpozději do dvou měsíců.

O něco vyšší úročení, ale bez možnosti okamžitého vybrání peněz, nabízejí termínované vklady. Peníze jsou zamknuté na určitý čas a vklad se úročí dle daného tarifu.

V hledáčku spoření chtivých rodičů jsou v poslední době dětské smlouvy v rámci podílových fondů. Ty ale mají ten zádrhel, že pokud rodič uzavře smlouvu přímo na dítě, tak o změně investiční strategie, nebo o výběru peněz musí rozhodnout opatrovnický soud. V rámci podílových fondů je možné investovat konzervativně, ale i dynamicky. Je tedy možné smlouvu uzavřít třeba jen na tři roky, ale i na deset let.

- Frantiček Veselý | Více tipů na Hypoindex.cz
Zdroje:
Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.11.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,230 25,310
USD 24,250 24,370
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články