Stát vyplatil politickým vězňům a účastníkům odboje miliardu. Kdo má na příplatky nárok?
29. 3. 2011 – 14:35 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) má ve své působnosti kromě důchodů i vyplácení příplatků politickým vězňům a účastníkům odboje za druhé světové války. Tyto výdaje se v loňském roce vyšplhaly na miliardu korun, agenturu Mediafax o tom v úterý informoval tiskový mluvčí Pavel Gejdoš.
Na zvláštní příplatek k důchodu mají ze zákona nárok účastníci národního boje za osvobození z období druhé světové války, ale i političtí vězni z období komunistického režimu.
Nárok na vyplácení vyplývá po splnění určitých podmínek. Adept musí pobírat starobní důchod nebo invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně z českého důchodového pojištění. Musí být českým státním občanem.
Pokud účastník odboje či politický vězeň již nežije, náleží příplatek osobě, která po zemřelém pobírá vdovský nebo vdovecký důchod.
Na příplatek k důchodu mají nárok i děti účastníků odboje a politických vězňů zemřelých při odbojové činnosti nebo při věznění, pokud v době smrti rodiče nedosáhly věku 18 let. Zároveň nesmí pobírat důchod z českého důchodového pojištění.
Celková finanční částka je násobkem počtu měsíců odbojové činnosti nebo nezákonného věznění a částky 50 korun. Osobám pobírajícím vdovský nebo vdovecký důchod náleží příplatek v poloviční výši z této částky, dětem pak ve výši dvou pětin z ní.
K takto stanovené výši příplatku náleží vdovám či vdovcům, jejichž manžel při odbojové činnosti nebo věznění zemřel, zvýšení o pevnou částku 3 000 korun.
Dětem účastníků odboje a politických vězňů se příplatek zvyšuje o 2 400 korun. Tento příplatek náleží i vdovám či vdovcům a dětem osob, které v letech 1948 až 1989 zemřely při pokusu o překročení československých státních hranic.
Příplatek k důchodu bývalým odbojářům či politickým vězňům vyplácí ČSSZ od října roku 2005.
V loňském prosinci vyplatila ČSSZ odbojářům téměř 12 tisíc příplatků v průměrné výši 1 287 korun a šest a půl tisíce příplatků z titulu nezákonného věznění v průměrné výši 1 964 korun.
Osobám, jimž nárok na příplatek nebo zvláštní příspěvek k důchodu nevznikl jen proto, že nemají nárok na důchod z českého důchodového pojištění, zákon umožňuje poskytnout namísto těchto dávek jednorázovou peněžní částku.
V loňském roce ČSSZ vyplatila celkem 193 jednorázových peněžních částek ve výši více než 32 milionů korun a v součtu s ostatními zvláštními příplatky se výše celkových výdajů vyšplhala na jednu miliardu korun.
-Petra Hrubá | mED