Stát prodá méně akcií ČEZ, přes to si polepší
31. 5. 2007 – 13:50 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
AKTUALIZOVÁNO 13:51 – Privatizace společnosti ČEZ bude pro stát ještě výhodnější, než se očekávalo. I přes to, že se zbaví několika procent akcií, bude po čase podíl státu ještě vyšší než v současné době. Podle dnešních Hospodářských novin totiž ministerstvo financí neprodá sedm procent akcií, jak původně uvažovalo, ale pouze necelých šest procent. Ministr financí Miroslav Kalousek to však popírá.
V průběhu dne s k celé zprávě HN vyjádřil Ministr financí Kalousek takto: „S veškerým důrazem se ohrazuji proti nepravdivým informacím, které dnes ve věci prodeje akcií společnosti ČEZ přináší Hospodářské noviny. Není pravda, že Ministerstvo financí změnilo plán prodeje. Nikdy nebylo uvažováno o "tajném prostředníkovi“ ani nikdy nebylo našim motivem mít pokud možno jednoho kupce."
Dále poznamenal: „Ministerstvo financí plní usnesení vlády s jedinou strategií – férový a transparentní prodej akcií na kapitálovém trhu s cílem maximálního výnosu z tohoto prodeje.“
„Jakkoliv pokládám Hospodářské noviny za seriózní a kompetentní deník, musím s politováním konstatovat, že v případě prodeje akcií společnosti ČEZ Hospodářské noviny opakovaně dezinformují veřejnost.“ Doplnil Miroslav Kalousek
Celým tímto vyjádřením se Ministr financí Kalousek snaží vyvrátit níže uvedené informace Hospodářských novin.
ČEZ, který teď vykupuje cenné papíry z trhu, sníží základní kapitál a zruší deset procent svých akcií. Tím pádem stoupne podíl státu z nynějších 67,6 procenta na více než 68 procent. A kabinet navíc získá chybějící desítky miliard korun, píší HN.
„Ministerstvo financí potřebuje 33 miliard korun, které získá prodejem přibližně 5,7 procenta akcií. V současné době má v plánu prodat pouze toto množství,“ řekl listu zdroj obeznámený s transakcí.
Mluvčí MF Ondřej Jakob na dotaz HN pouze uvedl: „Vláda rozhodla o prodeji sedmi procent akcií. Vláda může také kdykoli toto usnesení změnit.“
Ministerstvo financí podle HN rovněž změnilo způsob prodeje. Ministr Miroslav Kalousek chtěl původně využít při prodeji přes burzu prostředníka. Od tohoto plánu ustoupil. Nově počítá s tím, že akcie bude postupně pouštět na burzu, kde si je v rámci limitů stanovených Evropskou komisí bude kupovat samotný ČEZ. Zmíněná transakce však potrvá poměrně dlouho, podle odhadů nejméně šest měsíců, resort financí ovšem musí mít peníze mnohem dříve.
Kalousek dnes označil tyto informace HN za nepravdivé. Ministerstvo podle něj plán prodeje nezměnilo. „Není pravda, že ministerstvo financí změnilo plán prodeje. Nikdy nebylo uvažováno o ‚tajném prostředníkovi‘ ani nikdy nebylo našim motivem mít pokud možno jednoho kupce. Ministerstvo financí plní usnesení vlády s jedinou strategií – férový a transparentní prodej akcií na kapitálovém trhu s cílem maximálního výnosu z tohoto prodeje,“ uvedl Kalousek v prohlášení zaslaném dnes ráno ČTK.
Výpadek příjmů, který tím státu vznikne, pokryje podle informací HN půjčka. „Nemáme stanovený žádný termín, kdy by peníze z privatizace měly přijít na účet. Kdyby nebylo možné realizovat prodej za férovou cenu, připadají v úvahu náhradní varianty naplnění příjmů fondu dopravy,“ řekl HN Jakob.
Stát musí sumu převyšující 30 miliard korun poslat Státnímu fondu dopravní infrastruktury nejpozději do konce letošního roku. Jinak hrozí, že se omezí výstavba a opravy některých komunikací.
Důvodem, proč stát ustoupil od plánované varianty, je obava ze sankcí Evropské komise. Stát totiž chce, aby pokud možno veškeré prodávané cenné papíry vykoupil samotný ČEZ. Stejný zájem má i firma. Avšak z právních rozborů, které si ČEZ nechal udělat, vyplynulo, že komise by mohla nákup akcií považovat za veřejnou podporu, píšou Hospodářské noviny.