Srovnání běžných účtů v tuzemských bankách
5. 12. 2012 – 17:10 | Bankovní účty | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Analytici poradenské spoečnosti AWD si dali práci, aby dopodrobna srovnali podmínky vedení i ceny za služby u běžných účtu v tuzemských bankách. Pokud čekáte doporučení, asi budete zklamáni. Bankovní účet totiž každý klient využívá úplně jinak a proto i konečná cena za vedení účtu vychází pro každého výhodná jinde. Nicméně si sami můžete v přehledné tabulce zhodnotit, kde je pro vás výhodné mít bankovní účet.
Poplatek za vedení účtu
Poplatek za vedení účtu je jedním ze základních poplatků bank. Některé banky jej mají nastavený napevno, jiné poskytují slevy z poplatku podle výše obratu na účtu. Obecně se vedení účtu pohybuje od 0Kč (LBBW Bank, Fio banka, mBank, Wüstenrot hypoteční banka, Zuno Bank, Air Bank) do 165Kč (Raiffeisenbank).
Tabulka srovnání, kterou si můžete stáhnout ve formátu PDF níže, vychází z obratu ve výši zhruba průměrné mzdy. Podle toho se také ve srovnání promítají slevy za vedení účtu.
Jednorázové příkazy k úhradě
Překvapilo nás, jak si banky cení práce svých zaměstnanců, neboť za jednorázový příkaz k úhradě podaný na přepážce můžete zaplatit i padesátikorunu (Volksbank). Nejméně pak zaplatíte pětikorunu v Air bank.
Pomocí internetu jednorázový příkaz k úhradě vyjde v rozmezí 0Kč - 6 Kč. U trvalých příkazů se poplatek pohybuje od 0Kč do 7 Kč za příkaz.
Poplatek za příchozí platbu
Poplatek za příchozí platbu je absurdní sám od sebe. Přes to si za ni zhruba polovina tuzemských bank říká až 7 korun (Česká spořitelna).
Kompletní přehledná tabulka srovnání běžných účtů a všech jejich běžných poplatků ke stažení ve formátu PDF zde
Poplatky byly srovnávány ke dni 15.06.2012