Šokující vlna cel: Volkswagen zavádí speciální příplatek, další značky panikaří
4. 4. 2025 – 12:05 | Zahraniční | Štěpán Bárta | Diskuze:

Americký trh s vozy se otřásá v základech poté, co USA uvalily 25% clo na všechny automobily vyrobené mimo Spojené státy. Německý gigant Volkswagen okamžitě reaguje zavedením dovozního poplatku a dalšími omezeními, zatímco japonský Nissan obrací své původní plány. Co tohle turbulentní období znamená pro zákazníky i prodejce?
Automobilový svět v USA zažívá největší otřes za poslední dekádu. Od chvíle, kdy prezident Trump zavedl nová 25% cla na dovoz vozidel a dílů ze zahraničí, přední automobilky chystají radikální kroky. Nejvýrazněji to pocítí německý koncern Volkswagen, který už svým prodejcům potvrdil, že na všechny importované modely přidá samostatnou dovozní přirážku. Přesné ceny ještě nejsou známé, ale společnost vzkázala, že jasněji bude do poloviny dubna.
Hned poté přišla další rána: automobilka ohlásila zastavení železniční přepravy vozů z Mexika do USA a údajně plánuje omezit i marketingové pobídky pro zákazníky. Příplatek by mohl citelně zdražit populární modely značky, od Audi a Porsche až po vozy Volkswagen, neboť drtivá většina těchto aut se do Spojených států dováží. Prodejcům bylo také sděleno, že sportovně-užitkový model Atlas, vyráběný sice v továrně v Tennessee, ale obsahující klíčové komponenty zvenčí, může rovněž zdražit. V tomto případě bude podle automobilky jasněji až v květnu.
Na vlnu nejistoty reaguje i společnost Stellantis, která na nějakou dobu pozastavuje výrobu ve dvou závodech – jeden se nachází v Kanadě a druhý v Mexiku. Tato odstávka vyústí v propouštění přibližně 900 zaměstnanců v amerických státech Indiana a Michigan. Koncern, který vlastní značky Jeep, Ram, Dodge či Chrysler, tak patří k dalším výrobcům, kteří kvůli zavedeným clům musí hledat rychlá a často bolestivá řešení.
Zajímavý tah předvedl japonský Nissan. Ten sice původně plánoval omezit výrobu crossoveru Rogue v továrně v Tennessee a zrušit jednu směnu, ale nakonec od tohoto kroku ustoupil. Současně však Nissan končí s prodejem dvou SUV modelů v Mexiku vyráběných pro americký trh. Mluvčí potvrdil, že se chce značka soustředit na silnější a modernější portfolio, nicméně přiznal, že reálný dopad cel na konkrétní modely teprve vyjde najevo.
Zda se situace uklidní, je zatím ve hvězdách. Někteří analytici předpovídají rapidní pokles prodejů zahraničních vozů a možný přesun zákazníků k domácím výrobcům, jiní tvrdí, že trh jen projde „očistným“ vývojem a postupně se stabilizuje. Jedno je jisté: současná celní bitva výrazně zahýbala cenami, postihla tisíce zaměstnanců a vnesla do automobilové sféry napětí, jaké tu dlouho nebylo.