Sedět dlouho u počítače může být nebezpečné
23. 4. 2007 – 5:01 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Lidem pracujícím v kanceláři, kteří jsou celý den přilepení k obrazovce počítače, hrozí mnohem větší nebezpečí vzniku krevní sraženiny než lidem absolvujícím dlouhé mezikontinentální lety, uvedla to novozélandská studie zaměřující se právě na trombózu.
Studie zjistila, že celých 34 procent pacientů přijatých do nemocnice s trombózou (sraženinou krve), mělo sedavé zaměstnání a trávilo sezením u počítače denně dlouhé hodiny. Hluboko-žilní trombóza je diagnóza, při které vzniká krevní sraženina v hlubokých (vnitřních) žilách dolních končetin. Tato situace může být fatální v případě, že se krevní sraženina uvolní a zablokuje krevní cévu v plících.
Tyto problémy byly vždy spojeny především s mezikontinentálními dálkovými lety – občas nazývané také „syndrom ekonomické třídy“, jelikož cestující v druhé třídě většinou nemají prostor a možnost, aby se během letu prošli nebo protáhli a tím minimalizovali nebezpečí vzniku krevní sraženiny. Prof. Richard Beasley z Výzkumného ústavu medicínského na Novém Zélandě k tomu říká: „Mnohem více lidí sedí za svým pracovním stolem po dlouhé hodiny, což je běžná součást jejich normálního pracovního dne, než kolik jich cestuje letadlem na velké vzdálenosti. Nejvíce jsou v tomto směru ohroženi pracovníci v IT technologiích a zaměstnanci telefonních center.“
Studie se zúčastnilo 62 pacientů do 65 let, kteří byli hospitalizováni v nemocnici s krevní sraženinou. Vědci v rámci výzkumu přišli na překvapivé zjištění a to, že není vůbec výjimkou, aby lidé pracovali až 12 –14 hodin denně a po celou tuto dobu seděli u stolu nebo počítače.
Výzkum ukázal, že sedavé zaměstnání je mnohem vyšší riziko pro vznik trombózy (34 procent) než absolvování dlouhého letu (1,4 procenta). Celá studie je uveřejněna v dubnovém čísle New Zealand Medical Journal.
Zdroj: Which?, sos, Petra Zachari -