Rušení poplatku za hypotéku se nevyplatí všem
8. 4. 2013 – 0:03 | Headline | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Poplatky za úvěr chce zpátky přes 100 tisíc lidi. Čas na podání žádosti mají zájemci do 20. dubna. Některé banky už poplatek za úvěr na bydlení nebo spotřebitelský úvěr neúčtuje. Například Česká spořitelna nebo UniCredit Bank ruší poplatek jen dočasně. Zřejmě vyčkávají, co se bude na trhu dít dál. K vracení poplatků se zatím nikdo nemá. Zájem klientů je však veliký.
Právníci projektu Poplatkyzpět.cz, ale i časopis dTest či konkurenční iniciativa Nekalé-praktiky.cz argumentují při vrácení poplatku za vedení úvěrového účtu hlavně případem z Německa, kde soud vyhlásil tyto poplatky za nezákonné.
Hypoteční makléř Golem Finance však varuje klienty před přílišným optimismem a upozorňuje na možnost placení dalších poplatků při vedení soudního sporu. Rovněž uvádí, že „ i v medializovaném soudním rozhodnutí německého soudu se jednalo o rozhodnutí v třetí instanci, kdy Spolkový soudní dvůr v odůvodnění nesouhlasil s některými závěry Zemského soudu v Ravensburgu a Vrchního soudu v Stuttgartu, které se případem zabývaly v předchozích instancích.“
Zrušení poplatku se nevyplatí všem
Některé banky sice poplatek zrušily, ale jejich zaplacení se klienti úplně nezbaví. Peníze se totiž přelijí například do úrokové sazby. „Změna se týká pouze nově poskytnutých hypoték a týká se všech typů nabízených hypotečních úvěrů. Nechceme ale znevýhodňovat klienty, kteří již hypotéku mají, proto se zrušení poplatku u nových hypoték projeví mírně vyšší sazbou,“ řekl při rušení poplatku za vedení úvěru Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank.
Podle společnosti Gepard Finance je však zrušení poplatku nevýhodné hlavně pro majitele vyšších hypoték. Například u hypotéky ve výši tří milionů korun s úrokovou sazbou 3,6 procenta a splatností 20 let zaplatí klient za prvních 5 let o 10 000 kroun víc, než kdyby měl úrokovou sazbu o 0,1 procenta nižší a platil by 150 korun měsíčně.
Navýšení úrokové sazby u hypotečního úvěru o 0,1 procenta se tedy vyplatí do 2,8 milionu korun, u vyšších hypoték je výhodnější platit poplatek 150 korun měsíčně.
„Je to nešťastná situace. Na jedné straně jsou klienti, kteří si nejsou jisti, zdali je poplatek oprávněný, na druhé straně jsou banky, které takto v souladu s platnými zákony obchodují třeba 18 let. A tyto obě strany spojuje svobodně uzavřená smlouva,“ říká Radek Vachulka, produktový ředitel Gepard Finance.
-Monika Hrušová | Více na Hypoindex.cz