Ropné společnosti přiznávají: za ceny ropy nemohou spekulanti
1. 7. 2008 – 2:00 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Velké ropné společnosti v pondělní odmítly tvrzení Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), že za ropné rekordy mohou spekulanti. Informuje o tom agentura Reuters.
Rostoucí ceny ropy postihují i nejstarší řemeslo na světě
G8 vyjádřila znepokojení nad rostoucími cenami ropy
Vrcholní představitelé ropného průmyslu vystoupili na Světovém ropném kongresu, který se koná v Madridu. Výkonný předseda ropného gigantu BP, Tony Hayward, vyjádřil nesouhlas s argumentem, že za intenzivním zvyšováním ropných cen, které trvá již čtyři roky, stojí spekulanti nakupující ropu.
Hayward označil toto tvrzení jako „mýtus“ a prohlásil, že na vině je skutečnost, že růst nabídky nedokáže držet krok s růstem poptávky. Jeho stanovisko podpořil i Antonio Brufau, výkonný předseda společnosti Repsol. „Zásadní důvody, proč máme tyto ceny, spočívají v těžařském průmyslu,“ zdůraznil ve svém vystoupení.
Výkonný předseda společnosti Shell, Jeroen Van der Veer, konstatoval, že nabídka sice mohla být dostatečná, aby naplnila současnou poptávku, ale nyní je trh napjatý a panují oprávněné obavy, že budoucí dodávky nestačí poptávku pokrýt. Investoři, kteří jsou součástí trhu, pak jenom tyto obavy z nedostatečné nabídky při obchodování odrážejí . „Nemyslím, že bychom mohli za vývoj ropných cen obviňovat spekulaci,“ zdůraznil Van der Veer.
Představitelé ropných společností rovněž kritizovali to, že za problémy s ropou nemohou ani tak geologické důvody, jako spíše důvody politické. „Problém je nad zemí, ne pod ní,“ lakonicky tento názor shrnul již citovaný Tony Hayward ze společnosti BP.
Antonio Brufau poznamenal, že drtivá většina ropných rezerv se nachází v zemích jako Saúdská Arábie a Kuvajt, které omezují investice mezinárodních ropných společností do domácí těžby. Analytici k tomu dodávají, že zatímco ropné společnosti zvyšují své investice do těžby v době, kdy rostou ceny, státní či národní společnosti na signály trhu často nereagují. Mnohdy se místo prioritami trhu řídí prioritami svých vlád, jako jsou například krátkodobé potřeby finanční hotovosti či maximalizace dlouhodobých příjmů.
Investice do ropného průmyslu podle názoru ropných společnosti často omezují i „nebezpečně vysoké“ daně. Jako příklad uvádějí představitelé ropných společnosti Rusko a Venezuelu, které tyto daně v minulém období zvyšovaly zvlášť výrazně.