Průmyslová zóna Nošovice má nejvetší ekonomický přínos pro ČR
8. 10. 2007 – 4:00 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Sedmý ročník soutěže Podnikatelská nemovitost roku 2006 má své vítěze. Ocenění zóny s největším ekonomickým přínosem si odnesla Průmyslová zóna Nošovice, která dosáhla největšího efektu z pohledu vynaložené investice a vytvořených pracovních míst.
Nejlepší projekt na regeneraci brownfieldu zrealizovaly město Třinec s Třineckými železárnami. Jejich Průmyslová zóna Třinec – Baliny je již kompletně obsazena novými investor y. Největší přínos pro rozvoj aplikovaného výzkumu přinesl Česku společný projekt Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Zlínského kraje Technologické inovační centrum s.r.o., které nabízí komplexní podporu inovačního podnikání . Manažerkou podnikatelské nemovitosti roku se stala vedoucí odboru magistrátu města Pardubice Hana Svobodová, která se podílí na realizaci Městské průmysl ové zóny Pardubice.
Soutěž pořádá Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest společně se Sdružením pro zahraniční investice AFI. Záštitu převzal ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Ceny byly předány dnes v 19.00 hodin ve Slovanském domě v Praze.
„Účast v letošním ročníku byla rekordní a nebylo lehké z velmi kvalitních projektů vybrat ty nejlepší. Nezávislá expertní komise hodnotila přihlášené projekty jak z pohledu rozvoje české ekonomiky, tak podle toho, jak přispěly ke zvýšení kvality života lidí v České republice,“ uvedl generální ředitel agentury CzechInvest Roman Čermák. „Ceny jsme rozdělovali ve čtyřech kategoriích a komise se rozhodla udělit i jedno zvláštní ocenění."
„Ocenění Podnikatelská nemovitost roku nahrazuje dřívější Průmyslovou zónu roku. Již z nového názvu je patrný posun blíže k podpoře podnikání a potvrzuje otevření našich aktivit směrem k malým a středním podnikům. Spolu s agenturou CzechInvest i prostřednictvím této soutěže ukazujeme, že držíme krok s aktuálními trendy udržitelného rozvoje a pomáháme vytvářet podmínky pro aktivní podporu odpovídajících projektů,“ říká Martin Slabý, předseda Sdružení pro zahraniční investice – AFI.
Česká republika se rozvoji průmyslových zón intenzivně věnuje od roku 1998. Od spuštění prvního programu získalo podporu 102 zón, na kterých vzniklo 2 959 hektarů pozemků připravených pro podnikání. Z toho 530 hektarů přitom vzniklo regenerací opuštěných, zanedbaných území brownfieldů.
„Programy podpory průmyslových zón jsou velmi úspěšné – svědčí o tom fakt, že 71 procent takto získaných území už využívají noví investoři. Bezmála čtyři stovky podniků se na nich do konce letošního roku zavázaly vytvořit 92 tisíc pracovních míst a proinvestovat 162 miliard korun,“ doplňuje Roman Čermák.
Výsledky soutěže Podnikatelská nemovitost roku 2006
1. kategorie – Zóna s největším ekonomickým přínosem
V rámci této kategorie komise hodnotila kvantitativní ekonomický přínos, který vzniká na základě vytvoření nových pracovních míst a efektů vyplývajících z výše investice.
1. místo – Průmyslová zóna Nošovice
2. místo – Průmyslová zóna Kutná hora – Na Rovinách
3. místo – Městská průmyslová zóna Pardubice
2. kategorie – Brownfield roku
Komise při hodnocení této kategorie kladla důraz na kvalitu přípravy a zpracování projektu s ohledem na koncepci znovuoživení regenerované lokality a jejích funkcí.
1. místo – Průmyslová zóna Třinec – Baliny
2. místo – Centec Automatika spol. s r.o. Hořátev
3. místo – Podnikatelský inkubátor Vsetín – Maštaliska
Zvláštní ocenění v kategorii Brownfield roku – Palladium
kategorie – Podnikatelská nemovitost s největším přínosem pro rozvoj aplikovaného výzkumu
V této kategorii komise posuzovala již existující vědeckotechnické parky, podnikatelské inkubátory, technologická centra a inovační centra orientovaná do oblasti vědy, technologie, inovačního podnikání a odborného vzdělávání, která zpravidla spolupracují s vysokými školami, vědeckými pracovišti nebo výzkumnými ústavy.
1. místo – Technologické inovační centrum s.r.o., Zlín
2. místo – Ingersoll – Rand Equipment Manufacturing Czech Republic s.r.o., Hostivice
3. místo – Regionální centrum kooperace a.s., Slavičín
4. zvláštní kategorie – Manažer podnikatelské nemovitosti roku
U manažerů komise posuzovala profesionalitu přístupu a jeho podíl na úspěšném umístění investice. Zohledňovala odborné předpoklady i konkrétní výsledky práce. Samozřejmostí je i schopnost komunikovat na odborné úrovni minimálně v jednom světovém jazyce.
Ocenění převzala – Bc. Hana Svobodová – Magistrát města Pardubic