Průmysl nečekaně klesá a stavebnictví stále v mínusu
8. 10. 2012 – 9:07 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Stavební produkce v Česku pokračovala v propadu, během srpna klesla ve srovnání se s tejným obdobím loňského roku o 4,7 procenta. Úřady vydaly meziročně o 7,4 procenta stavebních povolení méně, vyplývá to z pondělních informací Českého statistického úřadu (ČSU).
Průmyslová produkce ČR klesla v srpnu o 3,1 procenta
Během srpna klesla v meziročním vyjádření průmyslová výroba v České republice nečekaně o 3,1 procenta, nedosáhla tak na odhady analytiků, kteří očekávali mírný růst o 0,5 procenta.
K poklesu v tomto odvětví nejvíce přispěla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů. Letošní srpen měl stejný počet pracovních dnů jako loňský. Dobrých výsledků naopak dosáhly segmenty výroby chemikálií, elektrických zařízení a výroba nápojů. Po očištění od sezonních vlivů byla průmyslová produkce podle údajů ČSÚ meziměsíčně nižší o 2,9 procenta.
Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v srpnu 2012 meziročně klesly o 0,7 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se naopak o 0,4 procenta zvýšily. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách však o 1,8 procenta klesly
Rovněž hodnota nových zakázek v srpnu 2012 ve vybraných odvětvích meziročně klesla (o1,4 procenta). Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 0,5 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o tři procenta.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v srpnu 2012 meziročně snížil o jedno procento. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců během sledovaného období meziročně vzrostla na 25 743 korun, tedy o tři procenta.
Průmyslová produkce podle údajů zveřejněných Eurostatem v červenci 2012 v EU27 meziročně klesla po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 1,5 procenta. Údaje za srpen 2012 Eurostat zveřejní 12. 10. 2012.
Zahraniční obchod ČR vykázal v srpnu přebytek 16,9 miliardy korun
Během srpna dosáhla obchodní bilance České republiky přebytku 16,9 miliardy korun, vývoz vzrostl o 7,9 procenta, dovoz o 0,8 procenta. Analytici oslovení agenturou Reuters přitom očekávali příspěvek v objemu 15,8 miliardy korun, informoval v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).
Meziročně v běžných cenách vzrostl vývoz na 17,4 miliardy korun a dovoz na 1,7 miliardy korun. Obrat zahraničního obchodu dosáhl částky 458,1 miliardy, což byla nejnižší měsíční hodnota obratu v letošním roce.
Vývoz společností sídlících v České republice vzrostl podle informací ČSÚ o 7,6 procenta (12,9 miliardy korun) a vývoz subjektů se sídlem mimo Českou republiku o 9,1 procenta (4,5 miliardy korun). Dovoz společností se sídlem v České republice se zvýšil o 1,9 procenta (3,5 miliardy korun), zatímco dovoz firem se sídlem mimo Českou republiku klesl o 4,6 procenta (1,8 miliardy korun).
V důsledku oslabení české měny vůči oběma hlavním měnám (dolar, euro) při přepočtu na eura vývoz vzrostl o 4,7 procenta a dovoz klesl o 2,2 procenta. Při vyjádření v dolarech klesl vývoz o 9,5 procenta a dovoz o 15,5 procenta.
V lednu až srpnu vzrostl vývoz ČR o 8,9 procenta a dovoz o čtyři procenta. Přebytek obchodní bilance dosáhl 206,9 miliardy korun, což představovalo meziroční zvýšení o 95,9 miliardy korun. Přebytek se zvýšil zejména u strojů a dopravních prostředků a polotovarů a materiálů. Prohloubil se naopak schodek obchodu s chemickými výrobky a minerálními palivy.