Problémům se splácením úvěrů se dá vyhnout
1. 3. 2010 – 6:21 | Úvěry | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Objem poskytnutých úvěrů v loňském roce klesl meziročně o více než 20 %. Počet a objem úvěrů po splatnosti na druhou stranu stále roste. Přečtětě si 10 doporučení, jak k úvěrům přistupovat odpovědně.
Základními pravidly je nepůjčovat si na hlouposti a dobře vážit své finanční možnosti. Jaký vztah k úvěrům máte vy?
Ze statistik Bankovního (BRKI) a Nebankovního (NRKI) úvěrového registru vyplývá, že v roce 2009 byly poskytnuty úvěry v hodnotě 259,7 miliard korun. V porovnání se statistikami za rok 2008 eviduje společnost Czech Credit Bureau, která je správcem jak bankovního, tak nebankovního registru, zhruba 20% pokles zájmu o úvěrové produkty z nabídky bank. Nižší zájem o úvěry bankéři v souvislosti se zhoršenou ekonomickou situací více méně očekávaly. Zásadní otázkou těchto měsíců je spíše schopnost klientů splácet své závazky. Bohužel podle čerstvých dat z CCB vyplývá, že platební morálka se zatím meziročně neustále zhoršuje.
„Přestože se podíl dlouhodobě nesplácených závazků loni zvýšil, je v porovnání s většinou původních členů Evropské unie ještě relativně nízký. Nesmíme však zapomínat na to, že jde o statistiky finančních institucí, které se s využitím pozitivních úvěrových registrů snaží přistupovat k zadluženosti lidí odpovědně. U subjektů, které finanční situaci svých klientů nekontrolují a kompenzují to vysokou cenou peněz, bude situace pravděpodobně výrazně horší,“ řekl Petr Kučera , výkonný ředitel společnosti CCB – Czech Credit Bureau, která v Česku organizuje Bankovní a Nebankovní úvěrový registr a poskytuje jim technický servis.
Bankovní registr klientských informací (BRKI)
Banky a stavební spořitelny v loňském roce poskytly úvěry v hodnotě 226 miliard korun. Podíl hypoték na celkovém objemu poskytnutých bankovních úvěrů činil podle statistik FINCENTRUM HYPOINDEXu necelých 33 %, stavební spořitelny si ze společného koláče ukously 29,4 %. Zbývající třetinu tvoří úvěry nesouvisející přímo s bydlením (spotřebitelské úvěry, kontokorenty, kreditní karty apod.).
Podle statistik Czech Credit Bureau vzrostl vzrostl podíl dlouhodobě nesplácených závazků na celkovém objemu bankami poskytnutých úvěrů z 0,57 procenta v prosinci 2008 na 0,69 procenta v prosinci 2009. Přitom nejhorší bilanci vykazuje segment podnikatelských provozních úvěrů. V této kategorii činí objem splátek 3 a více měsíců po splatnosti celkem 11,42 % z celkového objemu poskytnutých úvěrů. Naopak nejlépe jsou na tom klienti s hypotékou nebo úvěrem ze stavebního spoření. V případě hypoték navíc došlo po dlouhé době k mírnému meziměsíčnímu zlepšení. V případě stavebního spoření se situace stále stejná a míra delikvence se dlouhodobě pohybuje na úrovni 0,030 %.
Graf 1: Podíl splátek 3< měsíců po splatnosti (prosinec 2009)
Zdroj: Czech Credit Bureau - BRKI
Problémy se splácením se nevyhýbají žádné věkové skupině. Nicméně dlouhodobě nejproblematičtějšími klienty jsou mladí lidé ve věku do 24 let. Podíl dlouhodobě nesplacených závazků na celkovém objemu úvěrů v této kategorii činí 1,18 procenta. Naopak nejméně rizikovou skupinou byli s 0,49 procentním podílem naopak lidé ve věku od 30 do 34 let.
Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
Nebankovní instituce v loňském roce poskytly úvěry v hodnotě 33,4 miliard korun. Také v případě nebankovních úvěrů došlo meziročně ke snížení schopnosti klientů hradit své závazky. Míra delikvence z loňských 2,08 procenta vzrostla letos v prosinci na 2,86 procenta. Mezi nebankovní úvěry s nejvyšší mírou nesplácení patřil u právnických osob a fyzických osob podnikatelů operativní leasing, u kterého dosáhl podíl dlouhodobě nesplácených závazků 2,94 procenta. U fyzických osob byla situace odlišná, mezi nejvíce rizikové úvěry patřily tradičně spotřební úvěry, kde míra nesplácení dosahuje 4,4 procenta.
Více na Hypoindex.cz.
Kam dál?
- Společná hypotéka a rozvod, co s tím?
- Úvěry a půjčky: Nemáte na splátky? Jednejte s bankou!
- K vymazání z registrů dlužníků nestačí zaplacení dluhu
- Rozhodčí doložka má ze smluv zmizet říká ochránce práv
- Zadlužení domácností v lednu vzrostlo na 985,66 miliardy korun