Příběhy o lichvářích se týkají často i mladých lidí

2. 10. 2012 – 20:33 | Půjčky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Příběhy o lichvářích se týkají často i mladých lidí
Téměř 87 % mladých do 25 let trvá na pročtení smluvních podmínek před podpisem, 70 % z nich by nepodepsalo bianco směnku a 68 % se zajímá o sankce za předčasné splacení úvěru. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Praktiky lichvářských společností a příběhy s úvěrem a smutným koncem bývají obvykle často spojovány spíše se staršími lidmi. Nemusí to tak být ale vždy.

Jak ukázal jeden z posledních průzkumů, jen 42 % mladých lidí do 25 let dokáže jednoznačně rozlišit bezpečného poskytovatele úvěru. Téměř 22 % z nich se s lichvářem už dokonce setkalo. Naopak větší procento starších lidí uvedlo, že se v nabídce bezpečných a lichvářských společností jasně orientuje: až 46 % lidí mezi 70 – 79 let věku a dokonce 56 % lidí mezi 50 – 69 let věku.

TIP: Jste finančně gramotní? Od průšvihu vás může zachránit i všeobecný přehled 

Skryté poplatky u půjček

Stejně tak jsou starší obyvatelé ČR obezřetní, co se týče skrytých poplatků: pouze 7,5 % z nich by bylo ochotno zaplatit předem poplatek za poskytnutí půjčky, téměř 80 % ve věku nad 70 let se zajímá o sankce za předčasné splacení úvěru, v případě lidí o generaci mladší nad 50 let věku, kteří jsou častějšími žadateli o půjčku, je to dokonce 87 %. Tato věková skupina ze všech věkových skupin se také nejvíce zajímá o sankce v případě, že by se dostala do problémů se splácením (až 94 % respondentů) a stejné procento se i vyjádřilo ve smyslu, že nejprve řádně smlouvu přečtou, než ji podepíší. „To je rozhodně dobrá zpráva, když uvážíme, že obecně panuje dojem, že naletět lichvářům je běžné spíše u starší generace,“ komentuje výsledky průzkumu Zdeněk Soudný, tiskový mluvčí projektu Navigátor bezpečného úvěru.

Nepřehlédněte: Úvěry: Jaké detaily ve smlouvě určitě přehlédněte

Ale i u mladých lidí přinesl průzkum pozitivní zjištění: téměř 87 % mladých do 25 let trvá na pročtení smluvních podmínek před podpisem, 70 % z nich by nepodepsalo bianco směnku a 68 % se zajímá o sankce za předčasné splacení úvěru. Rozdíly mezi věkovými skupinami jsou spíše v přístupu k samotnému řešení půjčky. Téměř 48 % mladých do 25 let by smlouvu konzultovalo s právníkem, oproti tomu by ten samý krok provedlo pouze 26 % lidí mezi 50 – 69 let věku. „Ukazuje se, že ačkoli se řada mladých lidí o svoje finanční záležitosti zajímá a ví, jak správně postupovat, když si potřebují půjčit, více než polovina z nich nedokáže rozlišit bezpečného poskytovatele úvěru. Je to alarmující!“ říká k průzkumu jeden z autorů Navigátora bezpečného úvěru Petr Teplý, výzkumný pracovníky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, a dodává: „Je potřeba, aby se mladí, ale nejen ti, více zajímali o to, od koho si půjčují, co je to bude stát a jaké budou důsledky splácení i nesplácení jejich úvěru. Spoustu informací lze nalézt třeba na internetu. Lidé by měli také srovnávat více možností, aby zjistili, jaký produkt a od jakého poskytovatele je pro ně nejvhodnější. Jinými slovy, neměli by kývnout hned na první nabídku, na kterou narazí.“

Ženy naletí častěji

Průzkum také ukázal rozdíly mezi ženami a muži, co se přístupu k půjčkám týče. Muži se jeví jako zodpovědnější – 58 % z nich dokáže jasně rozlišit bezpečnou a důvěryhodnou společnost, v případě žen je to pouze 42 %. Co se týče podepisování smluv, 45 % mužů by případnou smlouvu řešilo samo a nekonzultovalo by ji s právníkem, oproti tomu jen 35 % žen by volilo stejnou strategii. Na čem se ale muži i ženy shodnou, je pročtení úvěrové smlouvy před jejím podepsáním. Udělalo by to zhruba 90 % mužů i žen. Stejně tak vysoké číslo, téměř 82 %, by si nechalo vypracovat více nabídek, než by se rozhodli, od koho si půjčí. „To je základní stupeň bezpečného úvěrování – zajímat se, jaké mi kde dají podmínky a od koho si to vlastně chci půjčit,“ říká prof. Michal Mejstřík, další ze spoluautorů Navigátora, člen NERV a ředitel EEIP, a.s., a dodává: „Je potřeba stále dokola lidem vysvětlovat, že pokud neuspěli u bank či značkových nebankovních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů, pak to, že jim někdo na ulici nebo přes telefon peníze zdánlivě snadno a zdánlivě levně poskytne, není výhra, ale s největší pravděpodobností se pro ně taková půjčka stane noční můrou.“

-Martin Slapnička, šéfredaktor NašePeníze.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.11.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 24,060 24,240
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články