Pozor na podvodné nabídky úvěrů! Jak je poznat?
18. 4. 2018 – 0:00 | Úvěry | red | Diskuze:
Na českých inzertních serverech se objevují na první pohled lákavé nabídky úvěrů. Jejich cílem je ale pouze vylákat „vratnou zálohu“ od důvěřivých lidí. Jak je poznáte?
Každý poskytovatel či zprostředkovatel úvěrů v České republice musí mít licenci či být registrován jako přeshraniční subjekt u České národní banky (ČNB). Tolik ukládá zákon o úvěru pro spotřebitele účinný od 1. 12. 2016. Pořád se ale vyskytují subjekty, který zákon nerespektují – a snaží se podvodným způsobem od lidí vylákat peníze.
Jednou z nich je společnost VitaServNet s.r.o., která bez příslušné licence uzavírala smlouvy o zprostředkování spotřebitelských úvěrů pro své zákazníky. Za to si vysloužila pokutu ve výši 500 000 Kč od České národní banky. Podle informací redakce ale společnost dále své služby nabízí – a navíc porušuje i další ustanovení zákona.
Se společností VitaServNet je spojen e-mail jandera.fincentrum@gmail.com, na který směřují odpovědi stále aktivních inzerátů s nabídkou úvěru. Jedná se pravděpodobně o fiktivní jméno. V každém případě žádný Jiří Jandera, který dle inzerátů za e-mailem stojí, nemá žádnou registraci u České národní banky, obdobně jako VitaServNet. Navíc e-mail vytváří dojem příslušnosti k finančně poradenské společnosti Fincentrum. Ta ale jakoukoli souvislost s činností „Jandery“ či VitaServNet odmítá a naopak podala podnět ČNB.
Text inzerátu
Perfektní nabídka nebankovního úvěru bez poplatků a bez ručitele od 40.000 Kč až do 1.500.000 Kč. Individuální přístup ke každé žádosti, díky čemu může úvěr získat téměř každý žadatel. Výše měsíčních splátek a doba splatnosti se dá přizpůsobit vašim možnostem. Tato nabídka platí pro celou ČR. Vytvoření konkrétní nabídky zcela zdarma a nezávazně na emailu.
Zprostředkování úvěru nebo podvod?
Inzeráty nabízejí zprostředkování úvěru. Pokud potenciální klient ale projeví zájem, je požádán o „vratnou kauci za poskytnutí úvěru“. Vedle zprostředkování půjček bez řádné licence je toto další bod, který zakazuje zákon o úvěru pro spotřebitele:
„Před uzavřením smlouvy o spotřebitelském úvěru nevzniká poskytovateli nebo zprostředkovateli právo na odměnu nebo jinou platbu s výjimkou práva na náhradu daní, správních poplatků nebo jiných obdobných peněžitých plnění a účelně vynaložených nákladů na ocenění předmětu zajištění spotřebitelského úvěru.“
Zákon č. 257/2016 Sb., § 83, odst. 1., věta první
Důvodem pro toto ustanovení zákona byly zejména některé podvody, které otřásly Českou republikou. Nejvýznamnější a největší byl zřejmě projekt EDBUSY (Edukační business systém), který vyškolil důvěřivé zájemce o úvěr za přibližně 0,5 mld. Kč. Kořenem podvodu byl výběr „vratné zálohy“ obdobně jako u současných aktivních nabídek. Zálohu ani výhodný úvěr ale nikdy nikdo nedostal.
Po policejním zásahu a zadržení organizátorů podvodu EDBUSY vznikl obdobný projekt na stejném principu – Company Management.
VitaServNet aneb Důvěryhodnost především…
Zájemce o úvěr, který se ozve na e-mail Jiřího Jandery, následně podepíše smlouvu se společností VitaServNet. V rámci smlouvy se klient zavazuje zaplatit „vratnou zálohu“. Např. u smlouvy na 200 tis. Kč na 72 měsíců, kterou má redakce k dispozici, činí 9 587 Kč.
„Zálohu“ přitom má klient zaplatit společnosti bez licence ke zprostředkování úvěrů – a společnosti, jejíž jediný jednatel a společník Aleš Machač má svůj podíl ve společnosti postižený pro jistotu hned dvěma exekucemi. Celkem je na něj vedeno 15 exekucí.
-Petr Zámečník | Více na Hypoindex.cz