Poslanci nepodpořili zákon o průhlednějším financování politických stran
26. 10. 2011 – 20:56 | Zákony | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Novou úpravu sankcí za porušení povinností politické strany, ale i výdajové limity stran při volebních kampaních obsahuje návrh novely zákona o sdružování v politických stranách a hnutích, se kterým přišli poslanci za KSČM. Vládní koalice však s návrhem nesouhlasila a zákon ve středu zamítla.
"Navrhovaná úprava vede k udržení ekonomické stability stran a hnutí a zpřehledňuje financování volebních kampaní," uvedli předkladatelé v důvodové zprávě.
Návrh měl stanovit limity výdajů na volební kampaně a předloha v některých svých ustanoveních upravovala i jejich samotnou kontrolu.
K dosažení cíle měly podle předkladatelů sloužit povinně zřizované zvláštní účty pro příjmy a výdaje související s volební kampaní, strany by měly rovněž povinnost zpracovávat a předkládat finanční zprávy o příjmech a výdajích spojených s volební kampaní.
Strany a hnutí by musely nejpozději do 30 dnů ode dne konání voleb zaslat sněmovně finanční zprávu o příjmech a výdajích spojených s volební kampaní a současně ji zveřejnit na svých internetových stránkách po dobu nejméně šesti měsíců. Sněmovna by následně ve lhůtě tří měsíců finanční zprávu vyhodnotila a do jednoho týdne pak o svých zjištěních informovala rezort financí.
Při zjištění, že došlo k porušení zákona, by potom ministerstvo financí straně či hnutí mohlo uložit sankci, a to až do výše 200 tisíc korun.
"Podle předkladatelů je situace spojená s výdajovou otázkou stran a hnutí na volební kampaně dále neudržitelná, zejména pak z hlediska ekonomického, kdy se strany a hnutí neúměrně zadlužují. Je tedy nezbytné přijmout konkrétní opatření včetně sankcí za jejich nedodržení," uvádějí poslanci v důvodové zprávě.
Zpravodaj Marek Benda (ODS) ale označil normu za nehotovou a nedopracovanou. "Vláda jí vyčítá technické nesrovnalosti, stejně jako některé téměř ústavní nesrovnalosti," připomněl i dřívější negativní stanovisko vlády Benda a navrhnul zamítnutí zákona.
Miloslava Vostrá (KSČM) však jeho připomínky odmítla s tím, že sněmovna schvaluje řadu vládních zákonů, k nimž se kvůli technickým nedostatkům musí na výborech přijímat desítky pozměňovacích návrhů. Požádala proto poslance, aby normu propustili do dalšího čtení, a zdůraznila, že sněmovna může rozhodnout o prodloužené době projednávání ve výborech tak, aby se všechny problémy stihly vyřešit.
Ani to však poslance nepřesvědčilo a většinou 86 k 59 hlasům zákon zamítli už v prvním čtení.
-Martina Týblová, Petra Hrubá | MED