Poptávka po potravinách vzroste do roku 2050 na dvojnásobek
19. 10. 2007 – 3:00 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Globální potravinová poptávka se do roku 2050 zvýší až dvojnásobně shodli se v úterý zemědělští a ekologičtí odborníci na schůzce International Policy Council v britském Stratfordu nad Avonou. Růst bude odrážet zvyšující se poptávka rozvojových zemí ačkoliv k vyšší produkci potravin nebude již potřeba takový objem osetých ploch a vláhy jako v současných podmínkách.
„Státy Asie a Středního východu nebudou v žádném případě potravinově soběstačné,“ uvádí B. Thompson, zemědělský odborník University of Illinois. Stopadesátiletý klesající trend reálných cen obilovin je podle něho způsoben globálním nárůstem produktivity.
Částečný problém podle něho tkví v tom že celosvětová populace poroste do roku 2050 o 40% asi o 9,1mld lidí, včetně 33%, 5,2mld přírůstku populace v Asii. Thompson dále uvádí že zatímco příjem poroste na $2 až $10 na hlavu denně , populace bude konzumovat stále více více masa, mléka, ovoce, zeleniny a jedlého oleje což bude razantně navyšovat ceny zemědělských komodit. Až překročí příjem na hlavu hodnotu $10 lidé začnou kupovat více zpracovaného a baleného potravinového zboží.
Dále uvádí že v Číně žije v současnosti 46,7% lidí u kterých dosahuje příjem méně než $2 na hlavu, 16% populace má příjmy pod $1 na hlavu. Vysoké procento lidí s příjmy pod $2 na hlavu je i v Indii a Indonésii. Podle čínského odborníka J. Haunga z CCHAP byl zaznamenán od devadesátých let nárůst produkce masa v Asii asi o dvě třetiny. Dále uvedl že tím jak podraží ceny komodit porostou také i příjmy zemědělců a jejich útraty. Podle jeho názoru bude významně zvyšovat příjmy farmářů pěstování geneticky upravených komodit jako je rýže nebo bavlna.které se projeví snížením nákladů za vstupy.
M. Parry prezident IIP pro změny klimatu ale varoval že tyto změny klimatu budou z dlouhodobého hlediska snižovat zemědělskou produkci a svět bude trpět hladem. Podle něho je třeba využívat nové technologie pěstování plodin přizpůsobené těmto klimatům a řídit sektor zemědělství tak aby došlo k úsporám vody.