Policie začíná plošně kontrolovat stáčení tachometrů
16. 7. 2018 – 8:58 | Auto-moto | red | Diskuze:
Jak známo první vlaštovka sice ještě jaro nedělá, ale rozhodně ho předznamenává. Takže podobně je třeba brát i akci, kterou spustila středočeská policie, která celkem zkontroluje asi 1 000 automobilů, aby zjistila, zda u prodeje ojetých automobilů nedochází ke stáčení kilometrů. Zásadní konstatování zní – ano dochází, a často.
Vzhledem k rozhodnutí Nejvyššího soudu lze v případě prokázání škody související se stočením kilometrů (s nižším počtem kilometrů se vůz prodá dráž, a tím je poškozen kupující) od 50 000 do půl milionu korun udělit i podle stávající legislativy trest. Konkrétně trestní sazba může dosáhnout v případě půlmilionové částky až pět let odnětí svobody.
Středočeští policisté chtějí odhalit tuto nelegální činnost a dosáhnout zahájení trestního stíhání osob, které jsou za ni odpovědny, a to zhruba během několika týdnů.
Rozhodně je to zcela na místě, protože jak odborníci ÚAMK upozorňují dlouhodobě, na českém trhu s ojetými automobily je nejméně polovina těch, které mají údaj o najetých kilometrů pozměněn. ÚAMK se zároveň zasazuje za prosazení přísnější legislativy, která by nejen samotné stáčení kilometrů, ale i prodej zařízení, která to umožňují, stejně jako nabídku takových služeb považovala za trestný čin. Tak jak je tomu ve středoevropském regionu běžnou záležitostí.
Slovensko už přijalo zásadní legislativu pro boj s dovozem „cinknutých“ ojetin, polské ministerstvo spravedlnosti takový návrh předložilo parlamentu, Rakousko a Německo mají právní úpravu označující stáčení za trestný čin. Česká republika je tak v daném regionu jedinou zemí, které nepostupuje podobně. Co to znamená? Že právě do Čech míří dovážené vozy se stočenými kilometry?
Podle sdružení SOVA je většina ze zahraničí dovezených vozidel „cinknutých“.