Pět výhod stárnutí
30. 3. 2017 – 9:34 | Penze | Martin Slapnička | Diskuze:
Staří, chudí a sami? Naopak. Studie ukazuje pozitivní stránku stárnoucích společností. Z demografické přeměny by mohlo těžit i životní prostředí.
Rizika stáří jsou všem dobře známá: Slabé důchodové systémy, stoupající náklady na zdraví a klesající hospodářský růst – stárnutí v průmyslových zemích nás zkrátka staví před obrovské výzvy. Je ale situace opravdu tak špatná? Nemá náhodou šedivění populace i pozitivní dopad? Právě této otázce se věnoval tým vědců z Max-Planck, mezinárodního institutu pro aplikovanou systémovou analýzu washingtonské univerzity.
TIP:
Penzi nám zpříjemní drony a jiné technologie
Jak budete trávit důchod? Představy a realita se rozcházejí
Ve studii The Advantages of Demographic Change after the Wave: Fewer and Older, but Healthier, Greener, and More Productive se vědci zaměřili na potenciál demografické přeměny na příkladu Německa. V zemi s průměrným počtem narozených dětí 1,4 a věkovým mediánem 46,2 let se podíl osob starších 65 let v příštích dvou desetiletích zvýší z dnešních 21 % na celou třetinu.
Studie zkoumala společenské dopady až do roku 2050 a došla k překvapivému výsledku. Se zohledněním všech demografických faktorů by nástup starší společnosti mohly doprovázet i možné výhody:
1. Budeme ekologičtější
Starší lidé méně konzumují a vedou sedavější způsob života než ti mladší. Vědci vycházejí z toho, že starší a menší populace bude produkovat významně méně CO2, což by mělo zamezovat oteplování klimatu. Udrží-li si senioři dnešní konzumní chování, mohly by emise v příštích třech desetiletích dokonce klesnout na úroveň před rokem 1950.
2. Budeme zdravější
Zvýší se nejen očekávaná doba dožití, ale i počet let, ve kterých budeme žít zdravěji. Podle studie se bude německý občan v roce 2050 těšit průměrně v 80 procentech svého života dobrému zdravotnímu stavu. Dnes je to pouze 63 procent, v budoucnu budou tedy mít lidé větší šanci na dlouhý a zdravý život.
3. Budeme produktivnější
Stárne stále více lidí s vysokým ukončeným stupněm vzdělání. V roce 2008 mělo v Německu ukončený vyšší stupeň vzdělání okolo 20 procent osob starších 50 let, po roce 2050 to podle studie bude 34 procent. Lepší vzdělání, delší zdravý život a k tomu více žen v pracovním procesu. Tak by mohly být kompenzovány ztráty produktivity způsobené úbytkem pracovních sil.
4. Budeme mít vyšší kvalitu života
Poměr času stráveného v práci či domácími pracemi se zmenší ve prospěch volnočasových aktivit. Tím, že poměr doby strávené prací klesne do poloviny století z 14,5 na 11,9 procent, nám podle studie zbyde více volného času. A také více času na děti a vnoučata, což může pozitivně ovlivnit vztahy mezi generacemi.
5. Budeme mít více peněz
Majetek rodičů bude rozdělen mezi méně dětí. Z toho budou profitovat hlavně mladší generace, které ale současně budou mít tendenci vydělávat méně peněz. Dědictví by tak mohlo vylepšit důchody nebo finančně pomoci dětem.
Fanny Klugeová, vědkyně z institutu Maxe Plancka v Rostocku
Jak velké budou dopady demografické změny, to dnes nemůže nikdo s jistotou říci. A vědecký tým si to uvědomuje. „Měli bychom začít tím, že budeme diskutovat o potenciálu a přizpůsobení naší společnosti. Budoucnost nemusí být tak temná, jak je často popisována, mámě šanci mnohé změnit,“ vysvětluje Fanny Klugeová, spoluautorka a vědkyně v institutu Max-Planck v Rostocku.