Peníze šetříme pod polštář
3. 4. 2007 – 8:29 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
** AKTUALIZOVÁNO 9:50:** Každý z nás se snaží ušetřit nějakou tu korunu. Někdy na dovolenou, na vánoční dárky, na opravy bytu, nebo domu. Prostě když to jde, šetříme. Mezi nejoblíbenější bankovní produkty v oblasti spoření, je stále stavební spoření. Co však u dlouhodobějšího spoření?
Je velmi mnoho zajímavých produktů, akcie, nemovitostní fondy a jiné. I přes to všechno stále mnoho lidí nedůvěřuje žádným ceným papírům. Své úspory si raději ukládají doma nebo na vkladních knížkách.
Podle exkluzivního průzkumu agentury Median pro Mladou frontu Dnes každý pátý člověk přiznává, že má své úspory doma v hotovosti. Úspory si však zřejmě ponechává doma více lidí, protože třetina ze vzorku 703 respondentů tuto otázku přešla mlčením.
Hodně lidí také ukládá peníze na vkladní knížky a termínované vklady. Přitom výnosy z nich nepokrývají ani inflaci. Roční úročení vkladních knížek se pohybuje mezi 0,3 a 1,8 procenta, zatímco ceny loni stouply v průměru o 2,5 procenta.
Hodně lidí také stále dává přednost hotovostní výplatě. Podle průzkumu agentury Median dostává výplatu v hotovosti každý osmý zaměstnanec. Při volbě mezi hotovostí či posláním výplaty na účet však hraje důležitou roli také výše bankovních poplatků a platby při výběru z bankomatů.
Na první pohled nelogická, přesto velmi zajímavá myšlenka: Jak vydělávat na zdražení. Že to není nic neobvyklého ani nemožného, mohou potvrdit akcionáři velkých českých podniků. Ti zhodnotili své finanční prostředky za poslední roky řádově ve stovkách procent a mohou se s úsměvem dívat na ty, co drží finanční prostředky na klasických bankovních účtech, kde výnos dost často nepokryje ani poplatky, o inflaci ani nemluvě. Přitom koupit akcie není dnes vůbec těžké.
Podívejme se na příklad zdražování elektřiny. Asi jediní, co drželi palce vyšším číslům, když se vloni na podzim rozhodovalo o kolik se cena zvýší, byli akcionáři ČEZu. Důvod je jednoduchý, držením akcií vlastní akcionář v podstatě část samého podniku a podílí se na růstu jeho hodnoty. ČEZ vykázal za uplynulý rok zisk téměř 29 mld. Kč.
Jiní investoři, pravděpodobně ti, co hodně telefonují, dávají přednost akciím Telefónicy O2. Mohou totiž své účty platit z dividend, které společnost vyplácí. V roce 2006 to bylo 45 Kč z jedné akcie a letos to bude dokonce 50 Kč. Při aktuální ceně akcie 550 Kč, to činí dividendový výnos přibližně 9%. Opět je zde zajímavé porovnání s výnosem z bankovních účtů. Toto jsou pouze dva ilustrativní příklady, kterých bychom na akciovém trhu našli celou řadu.