Obnovitelné zdroje energie dodaly čtyřikrát více energie
12. 4. 2007 – 0:01 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Hradec Králové – Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje dodala do sítě v prvním čtvrtletí roku 2007 64 milionů kWh ekologicky čisté elektrické energie z vodních elektráren. Elektrárnám se dařilo hlavně díky zimě bez extrémních mrazů a kalamit.
Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje v současné době dodává do sítě ekologickou energii z 21 vodních elektráren. Jejich celková výroba dosáhla v prvních třech měsících letošního roku hodnoty 64 milionů kWh, což odpovídá roční dodávce elektřiny pro více než 18 tisíc domácností.
„Mírná zima bez extrémních mrazů a sněhových kalamit na začátku roku 2007 znamenala výborné podmínky pro výrobu v malých vodních elektrárnách,“ zhodnotil vývoj generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje Josef Sedlák.
V porovnání s prvním čtvrtletím loňského roku vyrobily vodní elektrárny ČEZ Obnovitelné zdroje 4 krát více elektřiny. Pozitivní vliv na rostoucí výrobu mají přitom jak příznivé přírodní podmínky, tak i průběžné zlepšování technických parametrů jednotlivých elektráren.
Malé vodní elektrárny lze najít po celé České republice, například na Labi, Divoké Orlici, Berounce, Vydře, Chrudimce, Moravě a Svratce. Nejstarší elektrárnou je MVE Čeňkova pila na Šumavě s instalovaným výkonem 100 kW a rokem vzniku 1912. Nejnovější je MVE Bukovec u města Plzeň s instalovaným výkonem 630 kW, která je zároveň nejmodernějším zařízením svého druhu v celé ČR.. Společnost samotná má sídlo v historické budově malé vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové.
Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje, která patří do Skupiny ČEZ, vyrábí stoprocentně čistou a ekologickou energii. Dceřinou společností ČEZ, a.s. se stala od 1. 1. 2006. Zelenou energii vyrábí v 21 vodních elektrárnách a ve svých záměrech počítá zejména s větrnou energetikou, využitím biomasy a bioplynu.
Skupina ČEZ plánuje v následujících 15 letech investovat do rozvoje obnovitelných zdrojů energie celkem až 30 miliard korun. Z toho zhruba 20 miliard korun na výstavbu nových větrných elektráren, které mají v nejbližším období největší potenciál rozvoje.