Nový zákon změní úvěry i hypotéky. Máme čekat zdražení?
10. 1. 2016 – 16:51 | Půjčky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Přípravy na nový zákon o úvěru pro spotřebitele jsou v plném proudu na všech frontách. Přesná podoba zatím sice není známa, banky ale přípravy rozhodně nepodceňují. Zeptali jsme se bank, jaké vliv mohou mít změny na úrokové sazby.
Nový zákon o úvěru pro spotřebitele se blíží do cílové rovinky. Podle evropské směrnice by měl nabýt účinnosti do konce března 2016. V současné době čeká na schválení v parlamentu. Spotřebitelé se už předem radují, že budou více chráněni, a banky se připravují na větší administrativní i finanční zátěž a možné zdražení hypotečních úvěrů.
Dopady změn na úrokové sazby
Jednou ze změn, se kterou počítá nový zákon o úvěru pro spotřebitele, je možnost zdarma jednou ročně mimořádně splatit až pětinu hypotečního úvěru. Zároveň dojde ke snížení smluvních pokut a stanovení jejich stropu. To je sice na první pohled dobrá zpráva pro spotřebitele, kterým odpadne dodatečný náklad, na druhou stranu se musí připravit na možné zvýšení úrokových sazeb.
V současné době většina bank za předčasné splacení účtuje poplatky, které pokrývají alespoň náklady s touto službou spojené. Často si ale účtují i mnohem více. V rámci kompenzace ztráty části výnosu není tedy vyloučené, že úrokové sazby porostou.
Některé banky již nyní umožňují zdarma mimořádně splatit až 20 procent hypotečního úvěru. „Nový zákon pro nás v tomto směru nepředstavuje žádnou velkou změnu. Změny úrokových sazeb hypoték tedy nyní nechystáme,“ říká Zdeněk Kovář z Fio banky.
U jiných bank je cenou za tuto službu právě vyšší úroková sazba. „V nabídce máme hypotéky s mírně vyšší úrokovou sazbou, které klienti mohou kdykoli předčasně splatit, již několik let,“ říká Petr Plocek z UniCredit Bank, a dodává: „Co se týká ostatních změn, analyzujeme dopady. Neznáme finální znění zákona, některé politické strany signalizují, že v této oblasti chtějí ještě větší regulaci. Finální rozhodnutí může banka přijmout až po schválení zákona. V tuto chvíli to spíše vypadá na mírné zvýšení úrokových sazeb, neboť bankám tato regulace přináší vyšší náklady např. na refinancování.“
Růst úrokových sazeb očekává i Tomáš Zavoral z Raiffeisenbank: „Obecně řečeno, nový zákon dává poskytovatelům úvěrů spoustu nových odpovědností a přenáší na ně spoustu poměrně zásadních rizik (jako např. možnost předčasného splacení). Tato rizika bude nutné do úrokových sazeb promítnout. Lze tedy očekávat, že úrokové sazby hypoték plošně vzrostou.“
Lucie Policarová z GE Money Bank předpokládá, že připravované úpravy výrazně ovlivní celý hypoteční trh, o hladině úrokových sazeb ale zatím spekulovat nechce: „Nicméně v žádném případě nelze vzestup úrokových sazeb z tohoto důvodu na trhu vyloučit.“
Když nárůst, tak o kolik
Dopadová studie legislativní rady vlády ČR hovoří o možném nárůstu úrokových sazeb o pět bazických bodů (0,05 procentního bodu p.a.). Ředitel úvěrových produktů Equa bank Ondřej Hák se domnívá, že opatření mohou úrokové sazby zvýšit mnohem výrazněji: „Z našeho pohledu to může být i více – odhadujeme horní strop vlivu až 50 bp (0,5 procentního bodu p.a.).“
-Jana Zámečníková | Více na Hypoindex.cz