Nízkoenergetické stavění budov může ulehčit rozpočtům
16. 3. 2007 – 9:53 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
V praxi se často stává, že při zadávání zakázek na výstavbu nebo rekonstrukci budov není dostatečně zohledňována budoucí spotřeba energií a z toho plynoucí náklady na provoz budovy. Tyto náklady pak po desítky let nadměrně zatěžují veřejné i soukromé rozpočty.
Investice do takzvané nízkoenergetické či pasivní výstavby, která sníží spotřebu energií několikanásobně, přitom nemusí být výrazně vyšší – podle zahraničních i českých studií lze nízkoenergetického či pasivního standardu dosáhnout při navýšení investičních nákladů do 10 %.
Toto zvýšení nákladů se během několika desítek let životnosti budovy vrátí několikanásobně a s rostoucími cenami energií se návratnost stále zkracuje. Na jednorázovou investici do rekonstrukce či výstavby budovy, na rozdíl od jejího provozu, navíc obce často mohou získat dotaci.
Nízkoenergetický dům má roční spotřebu tepla na vytápění nižší než 50 kWh na metr čtverečný vytápěné podlahové plochy. Spotřeba pasivního domu je pod 15 kWh/m2 za rok. Spotřeba domu postaveného podle současných norem platných v ČR se pohybuje kolem 80 až 150 kWh/m2 za rok.
Dotace zacílené přímo na úspory energie při výstavbě či rekonstrukci budovy budou mít obce pravděpodobně možnost získat o Operačního programu životní prostředí, který v současnosti čeká na schválení Evropskou komisí.