Neriskujte! Nepůjčujte rodině bez smlouvy

1. 8. 2016 – 20:25 | Úvěry | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Neriskujte! Nepůjčujte rodině bez smlouvy
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Žádné dluhy nejsou bez rizik. Částku do 10 tisíc korun si Češi nejčastěji půjčují od svých příbuzných, ale až 92 procent z nich neuzavírá žádnou smlouvu. Půjčit na dobré slovo rodině se ale nemusí vyplatit.

Na finanční pomoc rodičů se spoléhají dvě třetiny lidí, na kamarády dalších 18 procent a na sourozence 14 procent lidí, kteří chtějí peníze od příbuzných a známých. S žádostí o půjčku nad 10 tisíc korun se ale lidé raději obracejí na banky a finanční instituce. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit.

Od příbuzných si půjčuje 40 procent lidí, sami ale svým příbuzným půjčovat nechtějí. Téměř polovina lidí by nikdy nepůjčila rodině a známým více než pět tisíc korun. „Půjčit si peníze od příbuzných je nejjednodušší varianta. Lidé počítají s tím, že jim v případě potíží rodiče či sourozenci počkají se splátkou a oni se tak nedostanou do problémů. O stejnou motivaci jde v případě půjček od kamarádů,“ říká Michal Kozub, produktový manažer společnosti Home Credit.

Důvěřujte se smlouvou

Důvěra v rodině je sice věc hezká, půjčky mezi příbuznými se ale mohou podepsat na vzájemných vztazích a vést k velkému zklamání. Pětině respondentů se půjčené peníze od rodině nevrátily v plné výši. Ti co půjčují, jsou zodpovědnější, nižší částku vrátila pouze dvacetina Čechů.

Smlouvu o půjčce mezi příbuznými přitom nepodepisuje téměř nikdo. Za dobré slovo si ale nic nekoupíte. „Je milé, že lidé svým příbuzným při půjčování peněz věří. I přesto by si však měli půjčku mezi sebou potvrdit smlouvou. Tím se pouze pojistí pro případ, že dojde k neočekávaným událostem. Je to koneckonců pojistka pro obě strany a vyjasnění pravidel. A jak známo, pořádek dělá přátele,“ vysvětluje Michal Kozub.

Písemná smlouva by měla obsahovat označení smluvních stran včetně adres, výši poskytnuté částky a případné úroky. Nezapomínejte na splatnost půjčky. V neposlední řadě ve smlouvě uveďte údaj, jestli je dluh splatný do určitého data najednou, nebo postupně v několika splátkách.

Rodina až na posledním místě

Zkušenosti ukazují, že Češi považují za větší závazek splácet půjčky nejprve bankám, pak firmám a rodině až v poslední řadě. Často své závazky vůči rodině berou volněji a nepovažují je ani za dluhy.

Půjčky od rodiny a známých bývají navíc velmi výhodné. Většinou se platí nízké či nulové úroky. Částku, kterou si půjčíte, za nějaký čas vrátíte prakticky ve stejné výši. Příbuzní jsou také velmi benevolentní v otázkách splácení. Dvě třetiny Čechů vidí jako velkou výhodu možnost snadno a rychle měnit splátky.

-Jana Zámečníková | Více na Hypoindex.cz

Zdroje:
Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 21.11.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 24,060 24,240
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články