Neplacení alimentů se stává národním folklórem, kdo pomůže?

9. 3. 2013 – 10:04 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Neplacení alimentů se stává národním folklórem, kdo pomůže?
Neplacení alimentů se dnes stává téměř národním folklórem. Tento problém postihuje především ženy, které se stávají samoživitelkami rodiny a všechny náklady spojené s obživou musí obstarat samotné. Foto:SXC, Text:MED | zdroj: NašePeníze.cz

Statistiky v České republice, které se týkají rozvodů, jsou děsivé. Téměř každé druhé manželství skončí rozvodem. K tomu každé třetí dítě se narodí jako nemanželské. Pro matky samoživitelky se potom stávají alimenty velkou součástí finančního zabezpečení dětí.

Neplacení alimentů se dnes stává téměř národním folklórem. Tento problém postihuje především ženy, které se stávají samoživitelkami rodiny a všechny náklady spojené s obživou musí obstarat samotné.

Partner se odcizí, přestane přispívat na svého potomka a pro řadu matek tak vzniká závažný problém. Kde vzít peníze na školu, kroužky, oblečení a další velmi nákladné aktivity už bývalé partnery nezajímá.

Jednou z mála variant, jak tyto závažné problémy řešit, pokud bývalý partner nereaguje na výzvu, je soudní řízení. To je ale velmi nákladné, protože zastupující právník stojí nemalé peníze. Většina maminek na takové řízení nemá prostředky a proto bývalým partnerům takové věci prochází. Proto se objevila iniciativa, která nabízí těmto rodičům pomoc. Jde o projekt vymahani-alimentu.cz.

"Tento projekt vznikl jako projev solidarity. Výchova dítěte bez peněz je velice složitá a ve většině případů dítě poznamená. Tímto nemyslíme nemožnost koupit značkové oblečení, ale podstatné náklady na dětský rozvoj prostřednictvím sportu, vzdělání a poznání. Proto chceme pomáhat zodpovědným rodičům, kteří převzali odpovědnost za závazky neodpovědných protějšků a potřebují pomoci,“ řekl pro TN.cz Martin Peka, zástupce projektu.

Samotný proces je poměrně jednoduchý, rodič se zaregistruje na stránkách projektu a poskytne potřebné údaje. Zbytek už je v režii spolupracujících advokátů. „Všechny pohledávky a služby s tím spojené hradí naše společnost a rodiči tak zůstává plná dlužná částka,“ dodal pro TN.cz Martin Peka. K tolik potřebným finančním prostředkům se tak dostanou i rodiče, kteří by si nemohli dovolit právní zastupování, protože je jejich rozpočet už tak napnutý.

I když rodič, který nemá dítě svěřené ve své péči přispívá dle rozsudku soudu, po určité době nastává jiný problém. Jak děti rostou, mění se jejich potřeby. Zásadní zlom nastává zpravidla při nástupu na základní školu, při postupu na druhý stupeň základní školy, zahájení studia na střední nebo odborné škole, ale i třeba při zahájení studia na vysoké škole.

Zásadní změnou může být i změna zdravotního stavu dítěte, ale také například změna poměrů rodiče, který nemá dítě svěřené do péče, zejména jeho výdělečné možnosti. Je třeba mít na paměti, že dítě by se mělo podílet na životní úrovni obou rodičů, tedy i případně výrazně vyšší životní úrovni rodiče, které nemá dítě do péče svěřeno.

Obecně lze říci, že po třech a více letech od původního rozsudku o stanovení výživného by bylo dobré uvažovat, zda částka placená druhým rodičem je stále ještě odpovídající. Většinou se ukáže, že nikoli a to je chvíle, kdy je vhodné žádat o zvýšení výživného.

Pokud se na tomto zvýšení rodiče nedohodnou, je zcela na místě požádat o ustanovení zvýšeného výživného soud. Opět se není třeba obávat vysokých nákladů a rizik. V případě nezletilých dětí se neplatí ani soudní poplatek, ani v případě neúspěchu náklady protistrany.

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.11.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 24,380 24,560
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články