Není smlouva jako smlouva, aneb pozor na každé kliknutí

7. 7. 2014 – 23:23 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Není smlouva jako smlouva, aneb pozor na každé kliknutí
Jakých chyb se lidé při vybírání dovolené například dopouštějí? Objednají si pro jistotu dva zájezdy s tím, že si pak jeden vyberou a druhý zruší. Foto:SXC, Text: dTest | zdroj: NašePeníze.cz

Někteří lidé si myslí, že když nepodepíší vytištěnou smlouvu o zájezdu, tak pro ně není žádná objednávka závazná. Na to pozor. Při vybírání dovolené na webech zahraničních a nově i českých cestovních kanceláří mohou spotřebitelé vinou nepozornosti přijít ke značné finanční újmě. Stačí k tomu prakticky jediné kliknutí.

V řadě případů dochází k tomu, že jsou lidé povinni zaplatit vysoký storno poplatek za zrušení objednaného zájezdu především u německých cestovních kanceláří. Stačí totiž, aby na webu – u zájezdu, o němž uvažují – uvedli své jméno a e-mail, klikli na příslušné políčko a smlouva je uzavřena. Podle německých pravidel pro uzavření cestovní smlouvy, stejně jako podle pravidel nového občanského zákoníku v České republice, totiž platí, že smlouvu lze uzavřít i prostřednictvím internetu. Jestliže při potvrzení objednávky spotřebitel odsouhlasí políčko typu „závazně objednávám“, lze plnění smlouvy, a tedy i povinnost platby, právně vymáhat.

S těmito problémy se ve své praxi často setkává Evropské spotřebitelské centrum (ESC). Vesměs jde o případy, kdy spotřebitelé ne zcela rozuměli německy, a tak si nevšimli, že políčko je opatřeno formulkou „závazně objednávám“. Tito lidé se pak na ESC obracejí s prosbou o pomoc s tím, že se jim storno poplatky zdají neúměrně vysoké a nechtějí je platit. Storno poplatky mohou zcela v souladu s právními předpisy některých zemí dosahovat až 100 % ceny objednaného zájezdu. Někdy se sice podaří případ vyřešit díky dobré vůli pořadatele zájezdu, ale není to pravidlem.

Jakých chyb se lidé při vybírání dovolené například dopouštějí? Objednají si „pro jistotu“ dva zájezdy s tím, že si pak jeden vyberou a druhý zruší. To byl případ jednoho spotřebitele, který byl nemile překvapen, že po zrušení jednoho z pobytů přišla od německé cestovní kanceláře faktura na zhruba 27 tisíc korun, což odpovídalo 70% výši storno poplatku. Jiná zákaznice si údajně chtěla jen vyzkoušet, jak bude vypadat způsob placení. Jenže než na webu došla k platbě, uzavřela smlouvu o daném zájezdu, o který ve výsledku neměla zájem. V tomto případě šlo o téměř 32 tisíc korun.

Čeští spotřebitelé často mylně argumentují, že nic nepodepsali a nic nezaplatili, a tudíž je vše nezávazné. Jsou zvyklí na písemnou formu smlouvy o zájezdu, kde je ke stvrzení závazku nutný jejich podpis. Takový postup už ale s novým občanským zákoníkem není nutný ani v Česku. Pamatujte také, že smlouva o zájezdu uzavřená se zahraniční cestovní kanceláří se zpravidla bude řídit právem země, v níž daná kancelář sídlí. Například v případě německých kanceláří to tedy bude německými právními předpisy.
 

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.11.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,230 25,350
USD 24,230 24,410
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články