Nejvyšší soud: Povinnost platit pojistné kvůli chybě v zákoně nezanikla
25. 2. 2010 – 15:02 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil verdikt, podle něhož firma Ježek nemusí kvůli chybě v zákonu platit sociální pojistné za první polovinu roku 2007.
Soud o tom rozhodl ve čtvrtek v Brně na neveřejném zasedání, Mediafax o tom informoval mluvčí NSS František Emmert.
Ústecký krajský soud zamítl žalobu společnost Ježek na stát, společnost využila chyby v zákoně a od ledna až do června roku 2007 neodváděla sociální pojištění za své zaměstnance. Představitelé firmy si totiž všimli, že ze zákona vypadla věta o vyměřovacím základu, ze kterého se pojištění vypočítává.
Soudci Nejvyššího správního soudu ve čtvrtek verdikt ústeckého soudu zrušili.
<%Anketa30%>
V opačném případě, tedy pokud by verdikt potvrdili, otevřely by se dveře pro vracení pojistného i dalším žadatelům. Podle některých odhadů by tak chyba v zákoně mohla Českou republiku stát více než 100 miliard korun.
Podle čtvrtečního rozhodnutí NSS byla možnost výkladem zákona dospět k příslušné definici vyměřovacího základu. Umožňovaly to prý všechny výkladové metody, které přicházely v úvahu, a žádná jiná interpretace není podle rozhodnutí NSS možná. Zákon, kvůli kterému se firma Ježek se státem soudila, totiž definici vyměřovacího základu obsahoval, i když se týkal zaměstnanců. Firmy měly podle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu k výpočtu sociálního pojištění využít právě této definice.
(Mediafax)
Kam dál?
- Nejvyšší soud možná už ve čtvrtek rozhodne, zda mají podnikatelé nárok na vrácení pojistného
- Soupeření státu s podniky v kauze vracení pojistného může ekonomiku dostat do problémů
- Firmy, které žádají o vrácení pojistného za rok 2007, nemusí zatím podávat daňové přiznání
- Více než 4600 firem chce kvůli chybě státu vrátit přes 12 mld korun