Nedostatek pracovní síly v ČR zatím příliš neovlivnil průměrný nárůst mezd
30. 10. 2007 – 4:00 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Ačkoli firmy v České republice začínají pociťovat nedostatek pracovní síly, neprojevuje se tato skutečnost v průměrných tržních nárůstech mezd. Obdobně jako v předchozích letech i v roce 2007 společnosti navyšovaly mzdy v průměru o 4,5–5,5 %. Na druhou stranu se však začínají objevovat větší rozdíly v navyšování mezd mezi jednotlivými firmami. Vyplývá to ze studie společnosti PricewaterhouseCoopers.
Mzdy rostou, ale Češi se k manuální práci nehrnou
Výše minimální mzdy se v Evropě výrazné liší
Penzijní připojištění je motivace pro zaměstnance
Oproti minulým rokům se ale podle studie rozšířilo celkové rozpětí růstu mezd. Jestliže dříve se příliš nelišilo od průměrných nárůstů, v současnosti některé firmy zvyšují plat y v průměru i o 10 %. Podle Kataríny Smrčekové, manažerky oddělení Řízení lidských zdrojů, je to známkou toho, že odměňování přece jen začíná pomalu reagovat na nedostatek pracovních sil.
„Na druhou je pozoruhodné, že rozdíly v nárůstech mezd mezi jednotlivými region y ČR jsou v podstatě stále stejné jako v minulých letech. Očekávali bychom, že tam, kde si firmy dlouhodobě stěžují na nedostatek kvalitních pracovníků, porostou mzdy nebo jiné pobídkové programy rychleji, ale to se neděje.
Podobné je to s přístupem ke strategii odměňování. Studie prokázala, že cíle naprosté většiny firem je odměňovat všechny zaměstnance na úrovni průměru či mediánu trh u. Zdá se, že společnosti ještě nevyužívají odměňování a koncept motivace jako nástroj pro to, jak se odlišit od ostatních.“
Řízení talentů: zatím spíše formalita
V přístupu ke klíčovým zaměstnancům, neboli řízení talentů, zjistila studie velké rozdíly mezi Českou republikou a zahraničím. I vzhledem ke stávajícímu nedostatku kvalifikovaných pracovníků začínají české společnosti zavádět opatření na udržení klíčových pracovníků (dvě třetiny respondentů). Tento systém se ale ve většině případů zatím omezuje jen na nabídku speciálních školení pro vybrané manažery (81 % respondentů). V zahraničí však již delší dobu fungují poměrně sofistikované systémy.
„V zahraničí není lehké být označen za klíčového zaměstnance. Kandidáti musí projít náročným procesem hodnocení a jejich nominace musí být schválena lokálním i regionálním top managementem. Úspěšné kandidáty pak obvykle čeká reálná globální kariéra. Navíc tam existují programy pro manažer ské i nemanažerské talenty, zatímco v České republice je tato oblast výsadou manažerů,“ uvedla Katarína Smrčeková.
Nový zákoník práce : nevyužité možnosti
Před rokem vstoupil v platnost nový zákoník práce. Na jedné straně znamenal pro společnosti řadu omezení, na druhé straně studie zjistila, že podniky zatím příliš nevyužívají některé nové možnosti, které nabízí. Téměř žádná společnost například nepřidává dodatečnou dovolenou po dnech (místo po celých týdnech).
Podobně jen málokterá společnost uzavírá se zaměstnanci smluvní dodatek o příplatku na úhradu přesčasů (které je ze zákona nutné proplácet a nelze je již zahrnout do základní mzdy). S tímto typem dodatků jsme se setkali v necelé čtvrtině firem pouze u top managementu, u ostatních kategorií zaměstnanců je to výjimečné.
Dalším zjištěním je, že vzhledem k zavedení nových příplatků jsou společnosti méně štědré tam, které dosud platily nad zákonem danou úrovní (například snižují výši příplatků za nepřetržitý směnný provoz na zákonnou výši).
Zaměstnanecké výhody: direktivní přístup
Průměrná hodnota ročních nákladů na zaměstnanecké výhody na jednoho zaměstnance se v současnosti pohybuje kolem 21 000 Kč. Mezi nejčastěji poskytované plošné benefity patří nadále stravenky, jejichž hodnota stále roste – za poslední čtyři roky se medián (nejčastěji poskytovaná hodnota) zvýšil o téměř 20 Kč. Níže uvedené výhody poskytuje nadpoloviční část respondentů studie:
Zaměstnanecká výhoda
% společností
mobilní telefon aspoň některým pracovníkům
98
služební auto aspoň některým pracovníkům
93
týden dovolené navíc
81
občerstvení na pracovišti
78
stravenky
76
penzijní připojištění
67
sportovní akce
58
společenské akce
55
„V Evropě dnes v oblasti zaměstnaneckých výhod převládá systém, kdy zaměstnavatel definuje celkový balík odměňování a zaměstnanec může podle svého zájmu o nabízené výhody přesunout část peněz ze základní mzdy do benefitů,“ vysvětlila Katarina Smrčeková, manažerka Řízení lidských zdrojů, PricewaterhouseCoopers. „V České republice nabízejí společnosti spíše fixně dané benefity, které zaměstnanec buď využije, nebo ne. Některé společnosti zavedly tzv. kafetérie, kdy zaměstnanec má pevně definovanou částku na výhody a může si z nabídky vybrat ty, které mu vyhovují. Nemůže ale přesouvat finance mezi základní mzdou a výhodami.“