Nakupujeme přes zahraniční internetové obchody
4. 12. 2007 – 3:00 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Na zboží zahraniční provenience jsme si už dávno zvykli. Občas si nějaké výrobky kupujeme přímo na cestách z České republiky. Zkoušeli jste však nakupovat v zahraničí a přitom být v teple vlastního domova?
Výhody nákupu v zahraničí jsou nasnadě. Tamní obchody nabízejí nepřeberné množství výrobků, které se do naší republiky často vůbec nedováží. Bohužel, ne pro všechny výrobce jsme zajímavým trhem. Také mnohé ceny lahodí oku českého spotřebitele. Rozsáhlé skladové zásoby jsou vítaným podhoubím pro rozbujelý systém slev a výprodejů. Nebývá výjimkou, že cenovky na zboží dosahují poloviční výše oproti domácí nabídce. A k tomu všemu připočtěme neustále posilující měnový kurs… A máme tu zajímavou alternativu k přeplněným vánočním hypermarketům a obchodním domům. Většina z nás nemá to štěstí, aby za hranice létala každý měsíc. Přesto existuje způsob, jak pokrýt své osobní potřeby „soukromým importem“. A čtete-li tento článek, máte ho po ruce pravděpodobně i vy. Ano, oním způsobem je právě Internet. Čeští internetoví prodejci si mnou ruce. Za poslední dva roky jim obrat roste pádivým tempem. A tak je jenom otázkou času, kdy jejich zákazníci postoupí o „click“ dále – do zahraničí. Lákavý sortiment zahraničních obchodů se brzy může stát přímou konkurencí.
V souvislosti s předvídatelnou „nákupní horečkou“ vyvstává několik překážek. Jistým předpokladem kladeným na spotřebitele je alespoň základní znalost angličtiny, případně jiných lokálních jazyků. Tu byste měli využít nejen při samotném výběru zboží. Nezapomínejte na důkladné čtení obchodních podmínek provozovatele. Zvláště když hodláte vstoupit do smluvního stavu s partnerem, který nepodléhá české, popřípadě evropské legislativě.
Mnoho lidí odrazuje nedůvěra k internetovým obchodům obecně. O to hůře, jsou-li stránky vedeny v cizím jazyce a společnost nemá sídlo v daném kraji. Mají raději kamenné obchody, o kterých jsou dostupné osobní reference. Avšak na „síti“ mohou narazit na dostatek serverů, které poskytují obdobná hodnocení. Na nejnavštěvovanějších recenzních portálech najdete reakce stovek více i méně spokojených zákazníků k velkému množství prodejců. Na jejich základě si můžete utvořit obraz o tom, s kým máte tu čest. Najdete je jednoduše – stačí zadat do kteréhokoliv vyhledávače frázi „internet shops comparison“.
Předpokládejme, že jsme předchozí bariéry překonali. Co byste měli vědět, než se vydáte nakupovat „poprvé“? Stejně jako v Česku si vyberete prodávajícího se slušným ratingem a přečtete si jeho obchodní a dodací řád. Poté se chopíte kalkulačky a začnete přepočítávat položky z jeho katalogu do korunových hodnot. Berte v potaz také dodatečné náklady jako je poštovné, bankovní poplatky či clo a daně. V případě, že vás něco zaujme a vložíte zboží do pomyslného košíku, přichází první povinnost. Zaplatit. Ptáte se jak na to? Vaše možnosti jsou prakticky totožné jako doma. V zásadě se dá použít platební karta, bankovní převod, dobírka nebo některý z internetových platebních systémů. Více podrobností o jednotlivých způsobech platby se dočtete v příštím díle. Miniseriál SOS o nákupech v zahraničí bude pokračovat právě přehledem platebních prostředků a možnostmi přepravy zásilek.
Převzato z webových stránek Sdružení obrany spotřebitelů Autor: Michal Kebort , FOTO: sxc.hu
Další díl: Platby do zahraničí, aneb když dárky dováží Santa 2. díl