Mladí lidé nevystačí s výplatou a řeší to krátkodobými půjčkami
6. 4. 2014 – 20:53 | Půjčky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Desítky tisíc Čechů nedokáží ohlídat své výdaje a před výplatou pravidelně míří na portály poskytující krátkodobé on-line půjčky. Nejčastěji se přitom jedná o lidi ve věku okolo 30 let, kteří si půjčují 3 000 Kč na 14 dnů. Vyplývá to z únorových a březnových statistik společnosti Sfinance.cz
„Zatímco průměrný věk žadatele o vyšší dlouhodobější on-line půjčku je 37 let, o krátkodobé úvěry nejčastěji žádají lidé mladší, průměrně třicetiletí. Hlavním důvodem bývá nesprávné finanční plánování. Téměř polovina žadatelů však má zároveň záznam v rejstříku dlužníků, což znamená, že na vyšší dlouhodobější půjčky mnohdy ani nedosáhnou,“ vysvětluje Martin Špaček, produktový manažer serveru Sfinance.cz. Lidé se záznamem v rejstříku dlužníků už v minulosti problém se splácením měli, případně jejich dluhy stále přetrvávají. Stačí byť jen opožděná platba za mobilní telefon a může trvat až čtyři roky, než je dlužník z rejstříku vymazán. Bankovní i nebankovní poskytovatelé úvěrů těmto žadatelům následně odmítají půjčit vyšší částku z obavy, že by ji nebyli schopni splatit.
„Tuto hypotézu potvrzuje i fakt, že lidé se záznamem v rejstříku nejčastěji využívají třicetidenní, tedy maximální splatnost krátkodobého úvěru. Naopak ti, kteří záznam nemají a půjčku potřebují z důvodu, že by nevyšli s penězi do další výplaty, obvykle volí dobu splatnosti jen 14 dnů,“ dodává Špaček.
Relativně nízká průměrná výše úvěru má i svůj další důvod: někteří poskytovatelé nabízejí první půjčku zdarma bez nutnosti splácet úrok, ovšem tuto nabídku limitují maximální částkou 4 000 Kč.
Zejména lidé se záznamem v rejstříku dlužníků se často snaží získat úvěr za každou cenu a neřeší ani podmínky půjčky, ani důvěryhodnost společnosti, od které si půjčují. „Takovéto jednání však může vést k celé řadě problémů. Krátkodobé úvěry mívají relativně vysoký úrok a nabídky jednotlivých poskytovatelů se často značně liší. Před sjednáním úvěru je tedy dobré porovnat více těchto nabídek a vybrat si tu nejvýhodnější,“ doporučuje Martin Špaček. Rovněž pokuty za opožděné splácení bývají vysoké, proto je třeba si termíny splátek dobře ohlídat. „Obzvláště lidé, kteří splácejí více půjček, by se snadno mohli dostat do dluhové pasti. Je proto třeba dobře vybírat, důkladně se seznámit se všemi podmínkami a myslet na to, že i několikatýdenní zpoždění se splátkou může člověku způsobit zbytečné problémy,“ uzavírá Špaček.