Minimální evropská mzda má zabránit chudobě
1. 4. 2010 – 22:11 | Evropská unie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Podle posledních údajů Eurostatu je v Evropě jeden z pěti občanů ohrožen chudobou. Poslanci budou projednávat možnost zavedení minimální evropské mzdy.
Tento rok byl vyhlášen Evropským rokem proti chudobě a sociálnímu vyloučení. Jeho cílem je alespoň částečně pomoci 17% neboli 85 miliónů občanů EU, kteří žijí na hranici chudoby. Jejich příjem tvoří méně než 60% průměrného měsíčního platu v jejich zemi.
<%Anketa99%>
Zaměstnanost není jistota, ale předpoklad
Předsedkyně Výboru pro zaměstnanost, socialistka Pervenche Beres z Francie uvedla, že podle ní ministři financí jednotlivých členských států spíše zhoršují sociální situaci a podrývají úsilí o snížení chudoby.
Podle jejího italského kolegy z frakce Sergia Cofferatiho by stanovení minimálního platu mohlo v období krize pomoci těm nejohroženějším skupinám obyvatel, například nezaměstnaným.
TIP: Minimální mzda
Také britská liberálka Liz Lynne se vyslovila pro podporu zavedení minimální mzdy, přestože se domnívá, že Rada ministrů tuto iniciativu nepodpoří.
Za federaci zaměstnavatelů Business Europe promluvila Rebecca Smith. Podle ní je v boji s chudobou "důležité zdůraznit, že ačkoliv není zaměstnanost obranou a jistotou proti chudobě, rozhodně je jejím předpokladem". "Pokud v Evropě podpoříme růst o 1 až 2%, povede to ke vzniku 6,5 miliónu nových pracovních míst," dodala.
<%Anketa62%>
Výše garantované minimální mzdy se v členských státech dramaticky liší
Podle zpravodajky Ildy Figueiredo je "chudoba porušením lidských práv" a proto volá po zavedení minimální mzdy, stejně jako po zajištění přístupu ke vzdělání a zdravotní péči.
V některých státech EU je již minimální mzda garantována státem, ale její výše se dramaticky liší. Zatímco v Lucembursku mají občané zajištěn minimální plat 1641 euro měsíčně, v Bulharsku činí pouze 123 euro.
Také procento chudých obyvatel se rapidně liší. Na čele stojí Lotyšsko s 26%, následované Rumunskem 23% a Bulharskem s 21% občanů žijících v chudobě. Naopak nejlepší situace je v Nizozemí a na Slovensku s 11% a v České republice s 9%.
Kam dál?
- Žena si na stejné pozici vydělá o 18 procent méně než muž - to se má změnit
- Internetoví piráti ohrožují práci milionů Evropanů
- Práce v zahraničí: Jaké profese chtějí v okolních zemích?
- Firmy v evropě předstihly v investicích do výzkumu a vývoje americké a japonské společnosti