Litvínov slaví konec závislosti na Rusku: Rafinérie najela na západní ropu

28. 4. 2025 – 18:05 | Domácí | Štěpán Bárta | Diskuze:

Litvínov slaví konec závislosti na Rusku: Rafinérie najela na západní ropu
Rafinérie | zdroj: AI DALL-e

Po dlouhých desetiletích se v českém Litvínově píše nová kapitola. Rafinérie společnosti Orlen Unipetrol přestala přijímat ropu z východu a přešla výhradně na dodávky ze západu přes posílený ropovod TAL. Jak zásadní změnu vnímá stát i samotné rafinérie?

Historie se uzavírá: Družba končí

Ropovod Družba, symbol éry sovětského vlivu, psal příběh dodávek ropy do Česka od roku 1965. To je teď minulostí. Litvínovská rafinérie v pondělí slavnostně oznámila, že zpracovává už jen ropu připlouvající tankery do italského Terstu a proudící dál ropovody TAL a IKL. Generální ředitel Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk potvrdil, že Litvínov i sesterská rafinérie v Kralupech nad Vltavou jedou od nynějška bez kapky ruské ropy.

„Poprvé za téměř 60 let jsme plně nezávislí na ruských dodávkách,“ zdůraznil Wnuk.

Družba, která až donedávna pokrývala skoro polovinu české spotřeby, tak zůstává odstavená. Od 4. března totiž dodávky z východu úplně vyschly – a vypadá to, že návrat už se nekoná.

Investice za miliardy: Klíč k energetické nezávislosti

Rozchod s Ruskem nebyl zadarmo. Aby Česko mohlo surovinu odebírat ze západních přístavů, bylo nutné výrazně posílit kapacity ropovodu TAL. Firma Mero, která české ropovody spravuje, do rozšíření investovala astronomických 1,6 miliardy korun.

Výsledek? Kapacita se zdvojnásobila a teď umožňuje přepravovat až osm milionů tun ropy ročně. To je víc než dost nejen pro Litvínov a Kralupy, ale i pro vytváření bezpečných zásob do budoucna.

Projekt se podařilo dokončit v rekordním čase. Technické úpravy skončily ještě loni a letos na jaře se rozběhlo finální testování a certifikace. Stát díky tomu může s čistým svědomím prohlásit: české rafinérie jsou na ruské ropě nezávislé.

Nouzové zásoby zachránily první týdny

Přechodné období ale nebylo bez stresu. Když se v březnu zastavily dodávky z Družby, vláda musela rychle konat. Orlen Unipetrol si na základě rozhodnutí státu půjčil až 330 tisíc tun ropy z nouzových zásob. Ty pokryly více než měsíc provozu obou českých rafinérií.

Tato mimořádná pomoc ale byla skutečně jen dočasná. Podle Orlen Unipetrolu nyní není potřeba sahat po dalších rezervách. Naopak: jakmile bude možné, rafinérie začne vypůjčenou ropu státu postupně vracet.

Česko tak zvládlo turbulentní období bez větších otřesů na trhu. A hlavně: ukázalo, že umí reagovat na krize rychle a efektivně.

Ropa ze světa, ne jen z jednoho kohoutku

A odkud vlastně nová ropa proudí? Terstský přístav je dnes branou pro dodávky z více kontinentů. Připlouvá sem ropa z oblasti Kaspického a Černého moře, z afrických států i ze Spojených států amerických.

Tato rozmanitost přináší nejen vyšší bezpečnost, ale i konkurenční výhodu – Česká republika si teď může mnohem pružněji vybírat a reagovat na globální výkyvy cen.

Litvínovská rafinérie tak symbolicky uzavírá jednu éru závislosti a vstupuje do světa, kde ropa nemá jediného pána. Česko je díky tomu odolnější, nezávislejší – a podle vlády i lépe připravené na budoucnost.

Zdroje:

Nejnovější články