Lidé stále častěji mění práci kvůli špatným vztahům na pracovišti
22. 11. 2011 – 9:17 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Průzkum jednoho z největších pracovních portálů v ČR ukázal, že zhruba dvě třetiny lidí už zažily situaci, kdy především kvůli špatným vztahům s kolegy či nadřízenými museli změnit zaměstnání. Takových lidí je celkem až 83 procent.
Celkem 59 procent z 1640 účastníků šetření na portálu uvedlo, že už někdy v průběhu kariéry změnili zaměstnání kvůli špatným vztahům s kolegy nebo nadřízenými. Pro 24 procent lidí nebyly nevyhovující vztahy v kolektivu hlavním důvodem k odchodu z firmy, ovšem přispěly k rozhodnutí najít si novou práci. Pouze 17 procent lidí nezažilo situaci, kdy by kvůli nedobrým vztahům na pracovišti museli změnit zaměstnání.
"Vedení většiny tuzemských firem si jasně uvědomuje, že dobré vztahy na pracovišti jsou zásadní jak z hlediska udržování loajality zaměstnanců, tak i jejich motivace k podávání lepších výkonů. Rychlý průzkum mezi stovkou personalistů ukázal, že bezmála tři čtvrtiny firem se věnují aktivitám ke zlepšení vztahů v kolektivu, obvykle formou teambuildingů či pravidelných setkání. Ani to však často nestačí," uvedl Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC.
Anketa mezi stovkou personalistů středních a velkých firem, kteří odpovídali prostřednictvím systému pro správu náboru LMC G2, ukázala, že 16 procent zaměstnavatelů se aktivitám pro zlepšení vztahů v kolektivu nevěnuje vůbec a dalších 12 procent jejich zavedení teprve zvažuje.
"Kromě teambuildingových programů firmy obvykle pořádají různá zaměstnanecká setkání nebo semináře. Pro zlepšování vztahů mezi lidmi v každodenním pracovním rytmu je však nutné udělat více. Manažeři se v mnohých případech jen málo věnují svým podřízeným osobně, nediskutují s nimi, neřeší konkrétní sporné situace. Ovšem právě taková pozornost může být tím nejlepším klíčem k nastavení funkčních vztahů v týmu lidí, kteří spolu mají každodenně pracovat ku prospěchu firmy," nastínil Dombrovský.
-Libor Popela | MED